Nawigacja
POLECANE
ZNAJOMI
Ankieta
Czy jesteś zwolennikiem używania magazynków typu:

Real/Low/Mid-Cap
Real/Low/Mid-Cap
86% [149 głosów]

Hi-Cap
Hi-Cap
14% [24 głosy]

Ogółem głosów: 173
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 11.01.11

Archiwum ankiet
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 7:08
Zachód słońca: 15:18
Dzień trwa:
8 Godzin 09 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 10:24
Archiwum News 2014:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2013:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2012:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2011:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2010:
Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

BASIC LIFE SUPPORT
PODSTAWY PSYCHOLOGII RATUNKOWEJ

Aby poradniki miały sens, a zdobywana wiedza układała się w spójną całość, muszę poświęcić nieco miejsca na opisanie podstaw psychologii ratunkowej, która należy do wyjątkowo ciężkich zagadnień dla osób zajmujących się analizą zachowań zawodowo. Spokojnie.. postaram się by nie rozmienić się na drobne i jedynie zarysować problem w najistotniejszych moim zdaniem kwestiach.

Zacząć należy na pewno od tego co wszystkim wiadome, ale mało kto z tego zdaje sobie sprawę nie analizując problemu i nie stara się z wiedzy praktyczniej układać seminarium wykładowego. A dokładniej chodzi mi o fakt r11; iż wypadek jest zaskoczeniem.. praktycznie zawsze r11; zarówno dla poszkodowanego, osób znajdujących się w jego okolicy, jak i tych które starają się mu pomóc. Nawet jadąc w karetce wezwany do określonego wypadku nigdy nie wiedziałem co tak naprawdę zobaczę na miejscu, choć przecież rwszystko wiadomym byłor1;. Każdy z nas prawdopodobnie jest świadom tego jak reaguje w sytuacji stresogennej, jednakże nie każdą przeżył i nie wszystko widział i nigdy nie wmawiajcie sobie iż jesteście odporni na każą sytuację. Zgadza się r11; są tacy którym nie straszne amputacje i krew lejąca się strumieniami, a nawet wylewające się wnętrzności.. i nadchodzi taki dzień kiedy widzą dziecko z uciętą nóżką i nie są w stanie zrobić kroku. Mam nadzieję, że żadnemu z was nigdy nie będzie dane sprawdzić się w takich sytuacjach, ale możliwe iż zrozumienie problemu pomoże wam kiedyś postępować z zimną kalkulacją tak, jak powinien postępować doświadczony ratownik.

Pierwszą rzeczą jaką zauważyłem podczas swoich doświadczeń jest to, że ludzie którzy ulegli wypadkowi bardzo rzadko wzywają pomocy. Szczególnie my r11; faceci mamy z tym duży problem jeśli nasze wnętrzności nie urządzają właśnie sprintu ku zewnętrznej krainie. Jeśli już tak się dzieje, to jest to z początku dość słabe i ciche, z czasem nabierające na sile. Oczywiście część przypadków (szczególnie tych poważnych) nie jest w stanie sama wezwać pomocy, albo to z powodu utraty przytomności, czy też szoku który jest ich nieodłączną częścią. Abstrahując nieco od tematu r11; ratownicy morscy bardzo rzadko słyszą rPOMOCYr1;.. częściej to tak zwany odruch rwkręcania żarówekr1; kiedy osoba jest już pod wodą, czy też rproszę pana, tam chyba ktoś tonier1;. Tak więc apeluje do was wojownicy r11; nie bójcie się wezwać pomocy, gdy z waszej kończyny wystaje pręt metalowy, i nie idźcie spokojnie do samochodu gdy z głowy cieknie stróżka krwir30; jeśli zemdlejecie (a gwarantuje wam że stanie się to szybciej niż wam się zdaje r11; zwykle utrata ok. 1 litra krwi, w przypadku urazów głowy szybciej) nikt może nie zauważyć tego że was rubyłor1;.

Free Image Hosting at <a href='http://www.ImageShack.us' target='_blank' title='autolink'>www.ImageShack.us </a>


Druga sprawa r11; jeśli widzicie osobę leżącą, spokojnie czy też w konwulsjach która nie celuje w nikogo.. pomyślcie czy to nie ostatnia minuta kogoś kto właśnie traci krew lub zadławił się gumą którą żuł kampując na dogodnej pozycji. Smutna prawda jest taka, że niewielu z nas reaguje na ulicy, bo rpewnie wypiłr1;.. albo macie to wewnętrzne rjakoś tak głupio podejść i spytaćr17;. Niecały miesiąc temu miałem przyjemność obserwować na jednym z darłowskich osiedli sytuacje, gdy pijany (a jakże) stwierdził że dalej nie pójdzie i tu się.. zdrzemnie. Tyle tylko że było to na środku skrzyżowania .. no cóż.. nie spodobało się to właścicielowi ekskluzywnego malucha, który zapewne wracał zmęczony po całym dniu pracy myśląc o tym, że w domu czeka na niego zimniutka flaszeczka i zaraz sobie pociągnie. Widząc przeszkodę zatrzymał się..a i owszem, jednakże nie mogąc doczekać się reakcji ze strony osoby leżącej ( wiedzieć nie mógł że to pijany kumpel ) więc przejęty jego stanem i tym, co mogło się mu stać, rytmicznie uderzał w klakson złorzecząc artystycznie.
Skoro jednak jedziemy razem na strzelarkę, zadbajmy o to by opinia o naszym sporcie wynikała z naszych zachowań. Wystarczy że kilka dzienników nagłośni sprawę rniebezpieczeństw wynikających z brutalnych sportówr1; a będziemy musieli malować repliki na pomarańczowo.
Czas reakcji jest niezwykle istotny.. właściwie istotniejszy od samego profesjonalizmu udzielanej pomocy. Śmierć pnia mózgu (czyli tego co odpowiada za czynności życiowe takie jak oddychanie czy bicie serca) rozpoczyna się po 3 minutach bezdechu, choć jest to ruchoma granica. A cóż to są 3 minuty przy milsimach które trwać potrafią kilka dni.

Skoro już znaleźliśmy się w sytuacji, kiedy poinformowano nas, lub zauważyliśmy że coś się komuś stało powinniśmy od razu rozeznać się w sytuacji.. Tyle, że zwykle zanim do tego dojdzie, stoimy przez chwilę przytłoczeni nadmiarem własnych myśli.. lub jak co niektórym się zdarza r11; sami jesteśmy w szoku. Zdarza się.. nie każdy potrafi reagować równie szybko. Ważne jest by zadać sobie pierwsze pytanie r11; co powinien zrobić w tej chwili facet z jajami ..eee..z zasadami chciałem napisać. Czy będę tu stał, czy zrobię coś co pomoże kumplowi i przyniesie mi laur glorii. I tu kolejny problem psychologii ratunkowej r11; nie dobrze jest jeśli nikt nie pomaga.. jeszcze gorzej, gdy pomaga zbyt wielu. Gdy już widzimy jak kumple zajmują się rannym, sami przypominamy sobie masę mądrości które wyczytaliśmy i czujemy się zobligowani zalewać nimi tych, którzy starają się pomóc. Dlatego też ważnym jest by znalazła się osoba z największym doświadczeniem, która będzie kierować akcją. Nie wynika to jednak z wieku jak co niektórzy czasem myślą. Bywa że 16 letni hobbysta airsoftr17; gunowiec jest ratownikiem wopr albo wolontariuszem w szpitalu i wie więcej od żołnierza zawodowego który swego czasu przeszedł odpowiednie kursy. Nikomu nie uwłaczam, stwierdzam fakt i prawdę zasłyszaną już nie jeden raz w szpitalu na SOR. Zresztą.. rzadko kiedy jest nas na strzelankach tak wielu by nie było roboty dla kilku. Jeśli poszkodowany ma złamaną nogę i krwawi, dwóch go opatruje, trzecie stara się podstawić jak najbliżej samochód, czwarty dzwoni i pyta o najbliższy szpital, czy tez informuje rodzinę, dwóch następnych stara się sklecić łupki do usztywnienia i coś na czym można go przenieść, a 5 kolejnych dba o to by zakończyć potyczkę i aby rsanitariuszomr1; nie latał kompozyt nad głowami.
Osoba dowodząca akcją powinna posiadać jak najbardziej pełen obraz sytuacji, i zimno ocenić to, co powinno się w danej chwili zrobić. Pewność siebie niebotycznie wzrasta, gdy nie jest z tym sam, i ma wkoło siebie ludzi którzy chcą również pomóc. Mimo wszystko ważny jest spokój, jeśli będziesz taką osobą przydziel zadania z rozwagą. Przemyśl kto ma pojemny samochód, kto może mieć najlepiej wyposażona apteczkę, kto ma najszersze bary do noszenia, i przydziel te zadania osobom o których myślisz. Komendy się wydaje tonem rzeczowym, ale nie rozkazem.. chyba że osoba do której mówisz jest w szoku. Wtedy jednak lepiej poszukać kogoś, kto będzie myślał w sposób bardziej trzeźwy. Na pewno będziesz zdawał sobie sprawę z odpowiedzialności która teraz na Tobie spoczywa, ale bądź opanowany. Na pewno ktoś nakręcony sytuacją zacznie Ci działać na nerwy, powiedz mu rzeczowo i spokojnie że przeszkadza.. to powinno wystarczyć, jeśli nie, powiedz jednemu z rwolnychr1; by zadbał o Twój spokój bo nie potrafisz się skupić. Uwierzcie r11; ludzie którzy chcą pomóc w takich sytuacjach wykonują swoje zadania wyjątkowo skrupulatnie.

Sama esencja pomocy niesie za sobą największe obciążenie emocjonalne. Ludzie którzy nie posiadają profesjonalnej edukacji w tym kierunku, zwykle przed zrobieniem czegokolwiek r11; nawet przyłożeniem bandaża zastanawiają się, czy robią to w sposób właściwy. Obawa jest reakcją jak najbardziej zdrową i świadcząca o umiejętności logicznego myślenia, jednak w większości przypadków zupełnie bezzasadną. Nie jesteście lekarzami których zasada brzmi rnajważniejsze r11; nie szkodzićr1; w waszym przypadku jest zupełnie inaczej. Macie zrobić WSZYSTKO by ocalić czyjeś życie. Jeździłem niegdyś z lekarzem który twierdził że rnie ma możliwości, by przy dobrze wykonanej reanimacji nie poszło żebror1;..nie sugeruję byście próbowali je łamać, ale może się zdarzyć i jeśli żadne z nich nie przebije płuc r11; uratujecie mu tym życie.

Free Image Hosting at <a href='http://www.ImageShack.us' target='_blank' title='autolink'>www.ImageShack.us </a>


Im więcej będziecie wiedzieć o anatomii człowieka i o tym czym może skończyć się niewłaściwe prowadzenie reanimacji, tym bardziej wierzyć w ulotność ludzkiego życia i dobrze.. to uchroni was przed zbyt pochopnym podejmowaniem niektórych decyzji i wymusi konieczność myślenia. Z czasem jednak zobaczycie, jak łatwo jest pomóc człowiekowi, jeśli się tylko próbuje, i że wola walki zawodnika któremu pomagacie rośnie z każdą chwila gdy czuje, że ktoś stara mu się pomóc i nie jest z tym sam. .


Artykuł jest własnością prywatną i nie zgadzam się na jakiekolwiek kopiowanie bez mojej zgody
Made by Dooode

Komentarze
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
#1 | Sundowner dnia August 24 2010 07:23:45
Już w szkole średniej uczono nas podstaw reanimacji, pierwszej pomocy, eleganckiego wiązania bandaży, ale jakoś nikt nigdy nie poświecił chwili na mentalne nastawienie uczniów do udzielania tej pomocy by kogoś ratować. To niestety jest bardzo często praktykowane przez piszących wszelkiej maści artykuły o pierwszej pomocy na stronach o przeróżnej tematyce. No, to można się pochwalić że mamy bardziej kompleksowe podejście do sprawy na tej stronie Szeroki uśmiech
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Kalendarz
<< Grudzień 2021 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Reklama
Naszywki.pl

Statystyki reklamowe
Tagi©
Alice Custom Combat MG 42 by MG Schutze Zwycięzcy wrzesień Nowe pistolety WP Tajna broń Mndur Gorka E SPOS Arctic Combat Survival Taktyka zielona
Wszystkie Tagi
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Tag news

Sprzęt karabin Patenty paracord Relacje Strzelanie Medyk Snajper Mapa i kompas Recenzje Zapowiedzi Survival Bytowanie Taktyka Imprezy Znaki niewerbalne RTO Radio Testy sprzętu Kleszcze komary Pozornie trywialne Point Blank Filmy Ciekawostki Promocje Teamy Społeczność CQB KP SGO Combat Alert M65 Maskowanie Pirotechnika LIGA ASG Radio ASG Fatah Komiks Artykuły by Sebi Testy by Straszydło Blady Kącik Filmowy Teksty Pitera FIA Szkoła Partyzanantów

Przetłumacz stronę

Szybki tłumacz
Ostatnie Komentarze
News
[url=https://paccapita...
[url=https://victorias...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://www.theco...
[url=https://brandinge...
Artykuły
Świetne... :D a końców...
Foto
[url=http://www.hitche...
Wybrane Strony
[url=https://www.piico...
Od 20110217 Odwiedziny gości:
Dziś:9,821
Wczoraj:32,043
W tym tygodniu:146,732
W tym miesiącu:72,697
W tym roku:10,678,751
Wszystkich:67,396,251
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Engami
05-04-2021 14:22
Z on zadanie zakr?tu ilo?ci mocnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? zawiadomienia autonomicznej cechy lokalu, kto sced

Engami
05-04-2021 12:40
Z jego osoba Myślija prze?omu liczby spokojnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo baza ogloszen oddzielnej cechy lokalu, k

Engami
14-01-2021 22:25
Z on zadanie zwrotu sumy równowarto?ciowej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe anonse osobnej cechy lokal

Engami
14-01-2021 20:59
Z on funkcja zakr?tu liczbie p?ynnej udost?pnionej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci czy te? oferty pracy krakow nowa huta odmiennej ce

Engami
13-01-2021 16:20
Z jego osoba zadanie skr?tu ilo?ci równowarto?ciowej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? posiad?o?ci b?d? serwis ogloszeniowy odmiennej

Engami
13-01-2021 00:42
Z jego osoba obowi?zek zakr?tu liczbie g?adkiej udzielonej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? oferty samoistnej cesze lokalu, j

Engami
12-01-2021 23:21
Z jego osoba funkcja skr?tu sumie prostej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? posiad?o?ci b?d? oferty pracy krakow nowa huta osobnej cec

Engami
12-01-2021 21:15
Z jego osoba Myślija zwrotu liczbie p?ynnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cechy lokalu, j

Engami
12-01-2021 19:54
Z on zadanie zakr?tu sumie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo olx ogloszenia praca wroclaw autonomicz

Engami
11-01-2021 23:14
Z on Myślija prze?omu sumie ?agodnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci albo praca rzeszow oferty rzeszowiak samodzielnej w?

Engami
11-01-2021 21:55
Z on Myślija skr?tu wielko?ci spokojnej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo [url=http://portal
owo.nysa.pl]najnow
sze oferty pracy warszawa i okolice kierowca c e[/u

Engami
07-01-2021 23:38
Z on obowi?zek skr?tu liczbie regularnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? posiad?o?ci wzgl?dnie [url=http://web.sp
ecjalistyczneoserw
isy.pl]express bydgoski praca ogloszen

Engami
07-01-2021 22:11
Z on zadanie zwrotu sumy lekkiej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? nieruchomo?ci lub sprzeda samoistnej cechy lokalu, kto prze

Engami
06-01-2021 15:40
Z on obowi?zek prze?omu wielko?ci spokojnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe wiadomosci oddz

Engami
06-01-2021 14:11
Z on funkcja skr?tu sumie p?ynnej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie oferty pracy warszawa bia Loleka olx autono

Engami
05-01-2021 16:54
Z on funkcja prze?omu liczby lekkiej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie baza lokalna samodzielnej w?as

Engami
05-01-2021 15:32
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy pewnej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie oferty pracy money lubliniec sam

Engami
28-12-2020 11:51
Z jego osoba zadanie zakr?tu liczbie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? [url=http://ogloos
zeniowo.pl]oferty pracy krakow nowa huta olx

Engami
28-12-2020 10:34
Z jego osoba Myślija prze?omu wielko?ci p?ynnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo ogloszeniowo oddzielnej cechy lokalu, kt

Engami
12-12-2020 12:17
Z jego osoba zadanie zwrotu wielko?ci p?ynnej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci czy te? ogloszenia praca plock plocman samo

Engami
12-12-2020 10:58
Z jego osoba funkcja prze?omu ilo?ci prostej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? internetowe anonse samoistnej cec

Engami
09-12-2020 12:52
Z on funkcja prze?omu wielko?ci ?agodnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci b?d? lokalne oferty odr?bnej cechy lokalu, kto p

Engami
09-12-2020 11:23
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy mocnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca lubliniec oferty samoistnej w?a

Engami
04-12-2020 15:03
Z on zadanie skr?tu sumy ?agodnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca plock bezplatne ogloszenia samoistnej w?asno?c

Engami
04-12-2020 13:39
Z jego osoba Myślija prze?omu kwoty równowarto?ciowej u?yczonej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cesz

Niezbędnik - Essentials :
Wspomnienia: