Nawigacja
POLECANE
ZNAJOMI
Ankieta
Czy jesteś zwolennikiem używania magazynków typu:

Real/Low/Mid-Cap
Real/Low/Mid-Cap
86% [149 głosów]

Hi-Cap
Hi-Cap
14% [24 głosy]

Ogółem głosów: 173
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 11.01.11

Archiwum ankiet
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 7:12
Zachód słońca: 15:58
Dzień trwa:
8 Godzin 46 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 9:47
Archiwum News 2014:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2013:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2012:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2011:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2010:
Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Lans a użyteczność - optyka w airsofcie
Zacznijmy od czegoś prymitywnego, ale jakże praktycznego.

Mechaniczne przyrządy celownicze
Z grubsza możemy je podzielić na 2 najpopularniejsze grupy. W obu z nich, przednim przyrządem jest muszka, różnią się natomiast tylnym, jest to albo szczerbinka albo przeziernik.
W większości nowych konstrukcji stawia się jednak na przezierniki, które prosto, obrazowo i rna chłopski rozumr1; można opisać jako rkółko (kwadrat) z dziurkąr1;.


M1A Socom. Zdjęcie: Internet


Na początku oczywiście należy nasz celownik wyregulować. Kluczowa jest odpowiednia regulacja w płaszczyźnie poziomej, łatwiej korygować podczas strzelania natomiast płaszczyznę pionową. Nauka zgrywania przyrządów i sprawnego celowania, wymaga pewnego treningu, ale zwykle sprowadza się to do wyrobienia odpowiedniej pozycji strzeleckiej, pamięci mięśniowej, dzięki której, przy każdym złożeniu się do strzału, będziemy przyjmować taka postawę, gdzie muszka i przeziernik będą już prawie idealnie zgrane.
Najprostszym ćwiczeniem jest dobywanie i wycelowanie z repliki na dowolny sygnał, gdzie w pozycji wyjściowej stoimy swobodnie, nie trzymając repliki w ręce (a na zawieszeniu). Do celowania w warunkach słabej widoczności przydają się przyrządy z naniesionymi punktami celowniczymi z trytu.
Tryt to promieniotwórczy izotop wodoru, który rświecir1; w wyniku reakcji rozpadu. Rzadko jednak jest możliwość pozyskania takich przyrządów (dostępne głównie do rodziny AK, z wyposażenia WP, lub do broni krótkiej).
Sposobem możliwym do zastosowania na każdej replice, jest zaznaczenie punktów celowniczych farbą fluorescencyjną. Wadą jest oczywiście to, że z czasem świeci ona coraz gorzej. W ostateczności można nanieść punkty białą farbą, która też jest dobrze widoczna w warunkach słabej widoczności, jednak przy niskiej iluminacji księżyca i braku innych źródeł światła sprawdza się raczej kiepsko.
Główną zaletą tego typu celownika jest oczywiście jest uniwersalność, w airsofcie sprawdza się na każdej odległości, nie wymaga baterii, nie pogarsza widzenia w przypadku małej ilości światła (co jest wadą lunet, szczególnie tańszych, które rpochłaniająr1; część światła).
Bez obaw wejdziemy też z takim do wody, nie zaparuje nam on, nie porysuje się, nie zniszczy go też kulka przeciwnika, nie zwiększa on wagi repliki.


Celownik Aimpoint na montażu Samson Quick Flip. Zdjęcie: TexasTacticalGear


Kolimatory/celowniki holograficzne
Najpopularniejsze akcesorium do lansu.
Niestety duża część airsoftowców, która takie celowniki posiada, nie korzysta z nich, bądź nie potrafi z nich korzystać.
Mają, włączają, jest kropka, krzyżyk, jest fajnie. Najczęściej nawet nie podejmują trudu wyregulowania takiego urządzenia. Nadmienić należy, że kategorię tą w airsofcie możemy ograniczyć jedynie do kolimatorów, gdyż HWSy występują w airsofcie bardzo rzadko, z uwagi na to, ze nikt nie podjął się jeszcze stworzenia ich kopii (wszelkie celowniki wyglądające jak np. produkty firmy EoTech, to zwykłe kolimatory).
Na czym polega cały bajer z urządzeniami tego rodzaju? Bajery są dwa, po pierwsze nie ma konieczności zgrywania dwóch przyrządów, bo mamy jedną kropkę, co przyśpiesza celowanie. Po drugie nie musimy zamykać drugiego oka. Obserwując obuocznie otoczenie, patrząc przez kolimator widzimy w efekcie całe otoczenie i w jednym jego miejscu, kropkę kolimatora. Tubus celownika praktycznie w żaden sposób nas nie ogranicza.


Peryskop Aimpoint® CEU. Zdjęcie: Internet


W warunkach niskiej widoczności kolimatory sprawdzają się zdecydowanie najlepiej. Nie ograniczają ilości światła (a nawet jeśli, to i tak nie ma to znaczenia, nie skupiamy się na tym, co widzimy przez tubus). Oczywiście przy założeniu, że ktoś z głową zrobił regulacje plamki i rzeczywiście najniższe stopnie maja niski poziom intensywności.
W niektórych kolimatorach niestety jest to rozwiązane tak, że najniższy poziom świeci niczym laser w oczy (dotyczy to zarówno produktów chińskich jak i markowych). 2 dodatkowe wady, to podatność na uszkodzenia w kontakcie z kulką i możliwość i możliwość tworzenia refleksów świetlnych zdradzających pozycje.
Najprościej jest zamknąć przednią klapkę (co nadal pozwala bez większych problemów celować). Można także zakupić tzw. flashkillera, czyli przesłonę układającą się w plaster miodu, która ogranicza refleksy i chroni przed kulkami.
Do kolimatorów można także dokupić przystawki powiększające, zmieniające je w pseudo-lunety, zwykle o powiększeniu 3x lub 4x. W ogólnym rozrachunku jednak, w kolimatorach więcej lansu niż użyteczności (tzn. w takim charakterze większość osób ich używa).


Karabiny wyborowe z Tarnowa: 12,7-mm Tor i 7,62-mm Bor. Zdjęcie: Grzegorz Hołdanowicz


Lunety
Optyka w klasycznym wydaniu. w przeciwieństwie do poprzednich grup, tutaj kluczowe znaczenie ma szereg parametrów, z których tylko niektóre są przez sprzedawców podawane i uznawane za rważner1;.
Dzieje się to szczególnie w kategorii tanich lunet, różnorakich kopii do airsoftu, bo w segmencie profesjonalnej optyki (głównie myśliwskiej, ale też wojskowej), zwykle wszystkie niezbędne informacje znajdziemy.
Dla przeciętnego airsoftowca liczą się zwykle 2 parametry, czyli rpowiększenier1; oraz średnica okularu. Teoretycznie im większa średnica okularu, tym nie tylko większy zakres widzianego obrazu, ale też większa rjasnośćr1; lunety.
Z jasnością w skrócie chodzi o to, ile światła mniej, dociera do ostatniej soczewki, a w efekcie do oka strzelca względem tego, które wpada do lunety. Im mniejsza jasność, tym oczywiście gorsza jakość obrazu w warunkach słabego oświetlenia.
Wracając do średnicy okularu, to jak już pisałem, powinien mieć on przełożenie na jasnośćr30; ale w praktyce, szczególnie w tańszych lunetach nie ma, tzn. jakość ich optyki jest tak kiepska, że obraz widziany przez lunetę jest daleki od doskonałości.


Snajper jednostki specjalnej GROM z karabinem wyborowym Ultima Ratio Hecate II w kamuflażu pustynnym. Zdjęcie: Raport WTO


Inną kwestia jest to, że prócz funkcji celownika, luneta w airsofcie jest często wykorzystywana do obserwacji pola. Dlatego dobrym rozwiązaniem są lunety o zmiennym zakresie powiększenia.
Przydatnym rbajeremr1; jest też podświetlany w lunecie krzyż. Przydaje się w warunkach słabego oświetleniar30; pod warunkiem, że nasza luneta, nie gubi takiej ilości światła po drodze, że nic przez nią nie widzimy.
Zwykle wśród kopii, bardzo dobrą jasnością mogą się pochwalić różnorakie krótkie układy optyczne, na przykład ACOG, czasami wręcz zaskakują jakością obrazu. Ogólnie rzecz biorąc lunety (poza takimi jak ACOG, Elcan itp.) są mniej lanserskie z wyglądu niż kolimatory, dlatego częściej zdają się być używane zgodnie z przeznaczeniem, a nie po to by wyglądać.
Jak zwykle w podsumowaniu zestawie to, co powyżej napisałem, z rzeczywistością.
A rzeczywistość jest taka, że zdecydowana większość airsoftowców strzela rpo kulkachr1; niezbyt zwracając uwagę na jakiekolwiek przyrządy celownicze. Smutne, ale prawdziwe.
Nawet posiadając lunetę rwstrzeliwują sięr1; oni w cel patrząc na kulki przez optykę. Tak wiec cały mój powyższy artykuł nie ma zastosowania praktycznego, bo duża rzesza airsoftowców ma gdzieś jakikolwiek realizm, znów sprzeciwiając się idei airsoftu i nawet nie potrafi korzystać ze swojej repliki poprawne (w tym wypadku z przyrządów celowniczych, mechanicznych, czy optycznych).

Piotr "Procent" Łopaciński
Źródło: GunFire.pl
Komentarze
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
#1 | Sundowner dnia October 26 2010 07:38:33
Mało która replika ma efektywny zasięg powyżej 50m i jako najefektywniejsze autor uznaje lunety?

Jeżeli już coś można nazwać lanserskim sprzętem, to właśnie te teleskopy Hubble'a na karabinkach szturmanów... a i nawet snajperom są one zwykle zbędne. Szczególnie, że do tak zróżnicowanej rozrywki, wybór lunety powinien w zasadzie ograniczyć się do wyboru po marce, następnie jak największej średnicy obiektywu i z jak najmniejszym powiększeniem. Wszystko to aby o zmroku cokolwiek przez nie było widać. Niestety przy nieprofesjonalnym sprzęcie, lunety z takimi charakterystykami mają ogromną średnicę wyjściowej źrenicy, zabijając kompletnie ich użyteczność.

Dlatego tutaj kolimator, nawet tani, wypada lepiej, bo po prostu działa w każdym oświetleniu, a nawet nie trzeba niczego przez niego widzieć (pierwsze kolimatory były ślepymi "projektorami" punktu celowniczego).

Punkt o używaniu obu oczu przy kolimatorze nie ma specjalnie znaczenia i tak powinno się w ten sposób strzelać, nie ważne, czy to mechaniczne przyrządy, kolimator, czy nawet luneta.

Poza tym kolimatory są tańsze. Patrząc po produktach markowych, które nie rozpadną się jak przez przypadek grzmotniemy o pień drzewa, czy murek - najtańszy porządny kolimator możemy kupić za 100 USD (Bushnell TRS-25), a zanim dojdziemy do najtańszych użytecznych lunet, to bez problemu mijamy zakres cenowy... EOtecha !
#2 | Patol dnia October 26 2010 10:34:45
Hmm trochę inaczej to widzę.
Z doświadczenia wiem jak często "braknie oczu". W ASG strzelam z mechanicznych, koszty kosztami na upartego dorwałbym coś darmowego [koli]... Z przymrużeniem oka Jednak często przydałaby się lunetka do obserwacji perymetru. Już od jakiegoś czasu myślę, że brakuje mi czegoś takiego. Lornetka jest za duża by ją targać i obijać się nią podczas szturmu, a lunetka jest mała, lekka, łatwo ją schować w szpeju.
#3 | Sundowner dnia October 26 2010 10:50:46
Ja również postrzegam ten problem. Przede wszystkim problemem dla mnie jest identyfikacja celi na "strzelankach-jebankach", z tego powodu długo szukałem właśnie odpowiedniej lunety przydatnej i do strzelania i obserwacji, ale ceny niezbyt mnie zadowalały. Ostatecznie jednak obrałem drogę wyposażenia karabinu w kolimator (+ może kiedyś do niego powiększacz) ale dodatkowo po prostu monokular, małe to, zwykle relatywnie tanie i nie zagraca karabinu.
#4 | Radzio dnia October 26 2010 12:55:26
Co do waszych dywagacji najlepszym wyjściem na strzelanki jest założenie kolimatora + przystawka powiększająca.

Przez 3 lata biegałem z mechanicznymi przyrządami, później miałem pół roku lunetę na karabinie kopię ACOGa, od ostatnich 5 miesięcy biegam z kolimatorem, kopia Eo 553 miałem przed nim Aimpointa z przystawką powiększającą. I było to super rozwiązanie jednak Aimpoint miał ten mankament, że ograniczał pole widzenia. Przy założonym flash kill’a obraz w przystawce był zaciemniony co nie było pozytywne.

Po przymierzeniu Eo553 doszedłem do wniosku, że jest to idealny dla mnie kolimatorek. Przyrządy mechaniczne są w jego dolnej krawędzi, co nie ogranicza pola widzenia jak Aimpoint. Do tego przystawka ma też większe pole widzenia.

Co do konfiguracji kolimator + przystawka, warto zaopatrzyć się w odchylany montaż LaRue, podnosi to ogromnie funkcjonalność takiego systemu.
#5 | Patol dnia October 26 2010 13:57:36
Owszem taka kombinacja jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
Lecz dla większości graczy wiąże się to z nie małymi kosztami.

Osobiście wole jednak mechaniczne [ot takie stare przyzwyczajenie...]. Kolimator jak dla mnie za dużo zasłania. Mógłbym sobie odpuścić ten dodatek i zamontować lunetę na jakimś flip'ie jednak zmienia to środek ciężkości i stwarza kolejny element "zaczepny" nie pomijając "pamięci mięśniowej". Jestem minimalistą wystarczy mi na mojej "Helence" front grip i składana mechanika. Z przymrużeniem oka
#6 | Radzio dnia October 26 2010 17:05:04
Airsoft nie jest tanim hobby.

Jednak jeżeli chcemy wyjść poza sobotnio/niedzielne strzelanki to trzeba zainwestować w sprzęt parę groszy. Lub jeżeli chcemy na nich posiadać małą przewagę nad innymi graczami.

I nie zawsze będą to tylko gadżety jak myśli większość graczy, ale elementy istotnie poprawiające działanie systemu jakiego częścią składową jest nasz karabinek.
#7 | Patol dnia October 26 2010 17:33:03
Heh
Jeżeli nadejdą takie piękne czasy i będę zarabiał pieniądze na ASG to na bank uda mi się wyjść poza sobotnio/niedzielne "strzelanki". Z przymrużeniem oka

Jeden lubi jabłka a drugi gruszki. Jak już napisałem wole mechaniczne przyrządy celownicze, a lunetę wolałbym mieć w szpeju. Fakt, że jednym pomaga np. kolimator ale są też tacy jak Ja, którzy pozostają przy "tradycyjnych" celownikach. Zabrzmi, to mało skromnie ale nie czuję się gorszy od innych z "bajerami" na swojej "ukochanej" Z przymrużeniem oka

Pewnie zmienię zdanie gdy wzrok mi się pogorszy. Z przymrużeniem oka
#8 | Sundowner dnia October 26 2010 17:43:48
W Stanach strzela się sportowo na dystanse nawet powyżej 700m, używając mechanicznych przyrządów celowniczych Z przymrużeniem oka

Mechanika ma swoje plusy ponad optyką - na prawdę trzeba sie postarać żeby ja uszkodzić (nawet ZnAl'owską chińszczyznę), jest odporny na piasek, błoto, no i przede wszystkim nie ma limitu głębokości na jaką można z nimi zejść pod wodę (SEALs albo pakują całe karabiny w szczelne torby/skrzynie, albo samą optykę i do brzegu maja do dyspozycji tylko mechanikę na karabinach).

Mechanika to podstawa, potem już co kto potrzebuje Z przymrużeniem oka
#9 | Patol dnia October 26 2010 18:59:00
Dobrze, to ugryzłeś. Chodzi mi między innymi właśnie o żywotność. O oryginalny celownik [czepmy się już tego kolimatora;] trzeba dbać, a co dopiero o jego tańszą czyli w zasięgu statystycznego zjadacza chleba, replikę.

Zasięgi w ASG mamy takie, że nie potrzebuje optyki do walki [z wyjątkiem obserwacji wspomnianego już perymetru w lesie]. Nie jestem przeciwnikiem tychże urządzeń lecz nie czuję presji ich posiadania. Uśmiech
#10 | Mario75 dnia October 26 2010 19:49:42
Wielu z Rangers używa małych lunet, które spokojnie na dystansach ASG się sprawdzają po to choćby, żeby mieć pewność iż pocisk osiągnął cel i nawet na skraju zasięgu odbił się od przeciwnika. Osobiście używam lunety ze zmiennym powiększeniem na chwycie transportowym. Montaż lunety nie zasłania przyrządów mechanicznych. Zatem jeśli muszę się już porządnie wstrzelić to przez optykę, a jeśli mam stawiać na szybkość to przyrządy mechaniczne.

Rozwiązanie o którym pisze Radzio wydaje mi się najbardziej optymalnym. Przymierzałem się kiedyś do tego. Trzeba mieć jednak montaże i urządzenia idealnie zgrane osiowo, żeby kolimator nadal prze powiększenie pokazywał cel wg. ustawień. Wśród Rangers używa takiego seta Sebi i z tego co wiem chwali sobie, takie rozwiązanie.

Czyli czasem udaje się zrobić tak aby było 2w1Uśmiech
#11 | Dantee dnia October 26 2010 20:10:47
Ja mam i używałem znakomitej lunety z powiększeniem od 2 do 6x .Stara Tasco , ale można sie do niej składać jak do kolimatora.Obecnie zamontowałem Acoga i zobaczymy co wyjdzie po testach.
#12 | clibin009 dnia April 10 2018 08:51:15
chanyuan2018.04.10
tory burch outlet
michael kors outlet
oakley sunglasses
new balance pas cher
cazal sunglasses
ray ban sunglasses
pandora charms
ugg outlet
nike roshe one
fitflops
longchamp handbags
jordan shoes
burberry outlet
yeezy boost
coach outlet
nike trainers
nike air max 90
michael kors outlet
michael kors outlet
canada goose jackets
oakley sunglasses
tods outlet
ugg outlet
canada goose outlet
coach outlet
cheap jordans
air max 90
ray ban sunglasses
oakley sunglasses
coach outlet
canada goose jackets
chelsea jersey
coach outlet
cheap nfl jerseys
birkenstock sandals
kate spade outlet
pandora jewelry
ralph lauren outlet
nike shoes
michael kors uk
pandora charms
louboutin shoes
basketball shoes
clippers jerseys
canada goose outlet
adidas trainers
ferragamo outlet
kate spade outlet
cheap jordans
air max 90
bucks jerseys
valentino outlet
canada goose outlet
nike outlet
coach outlet canada
ray ban sunglasses
soccer jerseys
mulberry handbags
pandora charms
coach outlet
jordan shoes
yeezy boost
cheap football shirts
wizards jerseys
coach outlet
ray ban sunglasses
coach outlet
canada goose parka
ralph lauren polo
canada goose outlet
ugg outlet
canada goose jackets
polo ralph lauren
jordan shoes
manchester united jersey
mulberry bags
oakley sunglasses
lakers jerseys
fitflops sale clearance
nike store uk
michael kors outlet
nike blazer pas cher
ugg outlet
fitflops sale clearance
ugg boots
oakley sunglasses
cleveland cavaliers jersey
jordan shoes
michael kors outlet
polo ralph lauren
bottega veneta outlet
oakley sunglasses
mizuno running shoes
christian louboutin outlet
oakley sunglasses wholesale
ugg boots
coach outlet
coach outlet store online
coach outlet online
oakley sunglasses
michael kors handbags
heat jerseys
air max 2017
hermes belt
yeezy boost 350
asics pas cher
true religion outlet
ugg boots clearance
michael kors
canada goose outlet
nike foamposite
michael kors outlet online
canada goose jackets
coach outlet
canada goose outlet
jordan shoes
true religion outlet
hornets jerseys
ralph lauren polo
nba jerseys
canada goose outlet
true religion outlet
ysl outlet
true religion jeans
christian louboutin online
coach handbags
chrome hearts outlet
cheap jordans
fitflops sale
canada goose jackets
coach factory outlet
swarovski outlet
canada goose outlet
mavericks jerseys
coach outlet online
ferragamo shoes
fitflops sale clearance
new balance shoes
new balance pas cher
coach factory outlet
nfl jerseys wholesale
canada goose outlet
uggs
tory burch outlet
adidas nmd
canada goose outlet
lebron james shoes
cheap jordans
soccer jerseys
longchamp handbags
kobe shoes
canada goose jackets
michael kors outlet
pandora charms
jazz jerseys
michael kors outlet
michael kors
pandora charms
pandora charms
ugg outlet
longchamp handbags
michael kors outlet
mac makeup
coach handbags
louis vuitton outlet
ugg outlet
ugg outlet
rolex watches
longchamp solde
longchamp handbags
ray ban sunglasses
mulberry outlet
mulberry bags
fitflops
puma outlet
air max 90
moncler outlet
magic jerseys
nba jerseys
ray ban sunglasses
chicago blackhawks jerseys
ralph lauren polo shirts
rolex watches
michael kors outlet
michael kors outlet
true religion jeans
michael kors outlet
cheap mlb jerseys
true religion jeans
air max trainers
ray ban sunglasses
longchamp outlet
gucci outlet
ferragamo outlet
oakley sunglasses
nike pas cher
true religion jeans
barcelona jersey
cheap jordans
mulberry sale
michael kors outlet
cheap jordans
polo ralph lauren
76ers jerseys
spurs jerseys
michael kors outlet
true religion jeans
ugg outlet
michael kors outlet
coach outlet
pistons jerseys
ray ban sunglasses
nike shoes
air huarache
adidas wings
oakley sunglasses
cheap snapbacks
burberry outlet
michael kors outlet
prada sunglasses
christian louboutin outlet
air jordan 4
hawks jerseys
michael kors outlet
air max uk
pacers jerseys
kate spade outlet
futbol baratas
christian louboutin outlet
rolex watches
michael kors outlet
stephen curry shoes
canada goose jackets
coach outlet online
ray ban sunglasses
converse shoes
trailblazers jerseys
mulberry handbags
air huarache
cavaliers jerseys
canada goose jackets
canada goose jackets
oakley sunglasses
adidas uk
michael kors handbags
polo outlet
true religion jeans
canada goose outlet
soccer shoes
reebok trainers
air force 1
tory burch outlet
mbt shoes
nike presto
gucci outlet
michael kors outlet
ray ban sunglasses
true religion jeans
coach outlet
longchamp pliage
christian louboutin shoes
pandora jewelry
asics shoes
real madrid jersey
nobis outlet
longchamp pas cher
christian louboutin outlet
michael kors outlet online
warriors jerseys
fitflops outlet
ray ban sunglasses
ugg outlet
ferragamo shoes
birkenstock outlet
gucci outlet
denver broncos jerseys
nike pas cher
moncler outlet
nike air force 1
michael kors outlet online
pandora charms
longchamp solde
ralph lauren polo
nfl jersey wholesale
asics pas cher
kate spade outlet
pandora charms sale clearance
michael kors bags
polo shirts
mulberry outlet
ferragamo outlet
coach outlet online
michael kors outlet
polo ralph lauren
tory burch outlet
fred perry polo shirts
cheap nhl jerseys
pandora outlet
michael kors outlet
ralph lauren polo shirts
adidas outlet store
uggs outlet
canada goose jackets
oakley sunglasses
christian louboutin outlet
michael kors handbags
cheap jordans
polo outlet
nike air max 2015
pandora jewelry
oakley sunglasses
true religion jeans
swarovski outlet
michael kors wallets
true religion jeans
suns jerseys
coach outlet
herve leger outlet
uggs outlet
rockets jerseys
michael kors handbags
lacoste polo shirts
world cup jerseys
polo ralph lauren
ecco shoes
ray ban sunglasses
cheap jerseys
swarovski crystal
cheap mlb jerseys
michael kors outlet
nhl jerseys
adidas nmd
louboutin pas cher
coach outlet online
kings jerseys
moncler jackets
polo ralph lauren
canada goose coats
air max 1
chrome hearts outlet
pandora charms
mulberry handbags
grizzlies jerseys
kevin durant shoes
oakley sunglasses
coach outlet
canada goose outlet
kobe 9
air jordan pas cher
kate spade outlet
canada goose
ugg boots
oakley sunglasses
kate spade outlet
louboutin shoes
rolex watches for sale
louis vuitton outlet
wellensteyn jackets
michael kors outlet
tory burch outlet
christian louboutin outlet
polo outlet
canada goose outlet
montblanc pens
air max 90
true religion uk
louis vuitton outlet
mcm outlet
canada goose outlet
polo outlet
jordan shoes
oakley sunglasses
fitflops shoes
prada outlet
golden state warriors jerseys
kate spade outlet
raptors jerseys
reebok outlet store
prada shoes
pandora charms
knicks jerseys
burberry outlet
coach outlet
jordan shoes
ray ban sunglasses
ray ban sunglasses
coach outlet
louis vuitton outlet
burberry outlet
prada handbags
mulberry handbags
coach outlet online
michael kors outlet
nike shoes
canada goose outlet
nhl jerseys
michael kors outlet
nike air max
nike roshe
cheap jerseys
bulls jerseys
nuggets jerseys
longchamp outlet
polo ralph lauren
ugg outlet
fitflops sale
ralph lauren polo shirts
salomon shoes
true religion jeans
coach outlet online
cheap jordans
lakers jerseys
ferragamo outlet
ray ban sunglasses
tory burch outlet
dansko shoes
kate spade outlet
oakley sunglasses wholesale
true religion outlet
ugg outlet
celtics jerseys
ray ban sunglasses
polo outlet
nike outlet
michael kors handbags
coach factory outlet
swarovski crystal
canada goose jackets
barbour outlet
ed hardy clothing
michael kors handbags
ugg outlet
ugg outlets
oakley sunglasses
pandora charms sale clearance
mont blanc pens
polo ralph lauren
air max 90
canada goose outlet
san antonio spurs jerseys
coach outlet
polo ralph lauren
coach factory outlet
kobe bryant shoes
polo ralph lauren
oakley sunglasses
gucci outlet
swarovski outlet
links of london
cartier outlet
hermes outlet
longchamp outlet
nike store
pelicans jerseys
coach outlet online
canada goose outlet
michael kors outlet
christian louboutin shoes
tory burch outlet
supra shoes
true religion jeans
air jordan pas cher
canada goose outlet
denver broncos jerseys
coach outlet
michael kors
oakley sunglasses
swarovski outlet
nets jerseys
michael kors
coach canada
moncler jackets
air jordan shoes
timberwolves jerseys
pandora
michael kors outlet
polo outlet
[url=http://www.poLolacostepaschers.fr]lacoste soldes[/url]
ugg outlet
ray-ban sunglasses
ralph lauren pas cher
pandora charms
polo ralph lauren
canada goose outlet
michael kors outlet
thunder jerseys
nike factory outlet
tory burch outlet
ugg boots
coach outlet
marc jacobs outlet
hermes outlet
football shirts
hermes birkin
coach outlet online
coach outlet
ray ban sunglasses
canada goose jackets
longchamp bags
moncler outlet
michael kors outlet
coach outlet
ferragamo outlet
pandora outlet
uggs outlet
canada goose jackets
oakley sunglasses
air max 90
ray ban sunglasses
nba jerseys
christian louboutin shoes
uggs outlet
giuseppe zanotti outlet
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Kalendarz
<< Styczeń 2022 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Reklama
Naszywki.pl

Statystyki reklamowe
Tagi©
Alice Custom Zmiana Radio ASG Szkolenie Certyfikowane Zbrojownia Niemcy zamykają Homemade Libia Mndur Gorka E SPOS Arctic Combat Survival
Wszystkie Tagi
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Tag news

Sprzęt karabin Patenty paracord Relacje Strzelanie Medyk Snajper Mapa i kompas Recenzje Zapowiedzi Survival Bytowanie Taktyka Imprezy Znaki niewerbalne RTO Radio Testy sprzętu Kleszcze komary Pozornie trywialne Point Blank Filmy Ciekawostki Promocje Teamy Społeczność CQB KP SGO Combat Alert M65 Maskowanie Pirotechnika LIGA ASG Radio ASG Fatah Komiks Artykuły by Sebi Testy by Straszydło Blady Kącik Filmowy Teksty Pitera FIA Szkoła Partyzanantów

Przetłumacz stronę

Szybki tłumacz
Ostatnie Komentarze
News
[url=https://paccapita...
[url=https://victorias...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://www.theco...
[url=https://brandinge...
Artykuły
Świetne... :D a końców...
Foto
[url=http://www.hitche...
Wybrane Strony
[url=https://www.piico...
Od 20110217 Odwiedziny gości:
Dziś:10,740
Wczoraj:33,728
W tym tygodniu:197,875
W tym miesiącu:745,385
W tym roku:745,385
Wszystkich:69,092,811
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Engami
05-04-2021 14:22
Z on zadanie zakr?tu ilo?ci mocnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? zawiadomienia autonomicznej cechy lokalu, kto sced

Engami
05-04-2021 12:40
Z jego osoba Myślija prze?omu liczby spokojnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo baza ogloszen oddzielnej cechy lokalu, k

Engami
14-01-2021 22:25
Z on zadanie zwrotu sumy równowarto?ciowej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe anonse osobnej cechy lokal

Engami
14-01-2021 20:59
Z on funkcja zakr?tu liczbie p?ynnej udost?pnionej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci czy te? oferty pracy krakow nowa huta odmiennej ce

Engami
13-01-2021 16:20
Z jego osoba zadanie skr?tu ilo?ci równowarto?ciowej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? posiad?o?ci b?d? serwis ogloszeniowy odmiennej

Engami
13-01-2021 00:42
Z jego osoba obowi?zek zakr?tu liczbie g?adkiej udzielonej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? oferty samoistnej cesze lokalu, j

Engami
12-01-2021 23:21
Z jego osoba funkcja skr?tu sumie prostej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? posiad?o?ci b?d? oferty pracy krakow nowa huta osobnej cec

Engami
12-01-2021 21:15
Z jego osoba Myślija zwrotu liczbie p?ynnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cechy lokalu, j

Engami
12-01-2021 19:54
Z on zadanie zakr?tu sumie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo olx ogloszenia praca wroclaw autonomicz

Engami
11-01-2021 23:14
Z on Myślija prze?omu sumie ?agodnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci albo praca rzeszow oferty rzeszowiak samodzielnej w?

Engami
11-01-2021 21:55
Z on Myślija skr?tu wielko?ci spokojnej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo [url=http://portal
owo.nysa.pl]najnow
sze oferty pracy warszawa i okolice kierowca c e[/u

Engami
07-01-2021 23:38
Z on obowi?zek skr?tu liczbie regularnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? posiad?o?ci wzgl?dnie [url=http://web.sp
ecjalistyczneoserw
isy.pl]express bydgoski praca ogloszen

Engami
07-01-2021 22:11
Z on zadanie zwrotu sumy lekkiej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? nieruchomo?ci lub sprzeda samoistnej cechy lokalu, kto prze

Engami
06-01-2021 15:40
Z on obowi?zek prze?omu wielko?ci spokojnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe wiadomosci oddz

Engami
06-01-2021 14:11
Z on funkcja skr?tu sumie p?ynnej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie oferty pracy warszawa bia Loleka olx autono

Engami
05-01-2021 16:54
Z on funkcja prze?omu liczby lekkiej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie baza lokalna samodzielnej w?as

Engami
05-01-2021 15:32
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy pewnej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie oferty pracy money lubliniec sam

Engami
28-12-2020 11:51
Z jego osoba zadanie zakr?tu liczbie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? [url=http://ogloos
zeniowo.pl]oferty pracy krakow nowa huta olx

Engami
28-12-2020 10:34
Z jego osoba Myślija prze?omu wielko?ci p?ynnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo ogloszeniowo oddzielnej cechy lokalu, kt

Engami
12-12-2020 12:17
Z jego osoba zadanie zwrotu wielko?ci p?ynnej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci czy te? ogloszenia praca plock plocman samo

Engami
12-12-2020 10:58
Z jego osoba funkcja prze?omu ilo?ci prostej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? internetowe anonse samoistnej cec

Engami
09-12-2020 12:52
Z on funkcja prze?omu wielko?ci ?agodnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci b?d? lokalne oferty odr?bnej cechy lokalu, kto p

Engami
09-12-2020 11:23
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy mocnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca lubliniec oferty samoistnej w?a

Engami
04-12-2020 15:03
Z on zadanie skr?tu sumy ?agodnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca plock bezplatne ogloszenia samoistnej w?asno?c

Engami
04-12-2020 13:39
Z jego osoba Myślija prze?omu kwoty równowarto?ciowej u?yczonej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cesz

Niezbędnik - Essentials :
Wspomnienia: