Nawigacja
POLECANE
ZNAJOMI
Ankieta
Czy jesteś zwolennikiem używania magazynków typu:

Real/Low/Mid-Cap
Real/Low/Mid-Cap
86% [149 głosów]

Hi-Cap
Hi-Cap
14% [24 głosy]

Ogółem głosów: 173
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 11.01.11

Archiwum ankiet
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 7:08
Zachód słońca: 15:18
Dzień trwa:
8 Godzin 09 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 10:24
Archiwum News 2014:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2013:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2012:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2011:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2010:
Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

BASIC LIFE SUPPORT
W artykule tym opisać chciałem postępowanie przy poważniejszych ranach, nie zaś przypadkach rbu bur1; czy też rałar17;jkachr1;. Na wypadek jednak gdyby ktoś miał wątpliwości r11; po wypadzie przemywamy wszystkie skaleczenia oczyszczając je, a jeśli to konieczne r11; przyklejamy plasterek by się nie zabrudziło. Natomiast jeśli pojawi się ropa, i pomimo kilkakrotnego przemywania rana się jątrzy r11; bierzemy do kieszeni ubezpieczenie i idziemy sprawdzić na co idą pieniądze które co miesiąc płacimy na służbę zdrowia. Taniej wyjdzie ruszyć tyłek niż płacić potem krocie za szczepionki oraz słuchać od naszych pięknych wybranek czy też rodziców jacy to my nie jesteśmy.I znów postaram się skupić na przypadkach które wystąpić mogą podczas naszych wypadów.

Ot, trochę krwi.. nie panikuj wmawiamy sobie lub słyszymy od innych kiedy zdarzy się nam rozedrzeć nieco spójność organizmu. Zdarza się dość często, iż bardziej przejmujemy się rozdartymi spodniami niż szkarłatnym wyciekiem z nogawki. No cóż r11; nie należę do panikarzy, ale staropolska mądrość mówi iż : najważniejsze byśmy zdrowi byli .. więc podpowiedzieć chciałbym jak owy stan utrzymać.
Ogólnie krwawienie kończyn (wypływ krwi z naczyń) dzielimy na dwie zasadnicze grupy:

Krwawienie otwarte r11; gdy wypływa z obrażeń (naruszenie spójności skóry, której funkcje ukazuje poniższa ilustracja), lub otworów naturalnych.

Free Image Hosting at <a href='http://www.ImageShack.us' target='_blank' title='autolink'>www.ImageShack.us </a>

Krwawienie zamknięte r11; gdy krew nie wypływa poza powierzchnię skóry. rany powierzchowne tyczą się zewnętrznych warstw skóry, natomiast głębokie naruszają skórę właściwą docierając do narządów wewnętrznych.

Powstają na skutek:
- tępych uderzeń, które nie naruszają ciągłości skóry
- przerwania większych naczyń krwionośnych
- niektórych chorób.

Krwawieniem wewnętrznym zajmować się nie będę w tym artykule opisując postępowanie, ponieważ nikt z czytających nie będzie otwierał człowieka by naprawić co rozdarte. Jeśli jednak udzielać będziecie pomocy przy tego typu obrażeniach, należy pamiętać o ułożeniu poszkodowanego oraz schłodzeniu miejsca obrażenia. Jeśli jest lód r11; wrzucić go do torebki i rozpuścić nieco lub zalać zimną/chłodną wodą, jeśli lodu nie ma r11; strumień chłodniejszej od temp. organizmu wody w zupełności wystarczy (nigdy nie używamy bezpośrednio lodu ani bardzo zimnej wody, ponieważ mogłoby spowodować odmrożenie). Dzięki obniżeniu temperatury, zwolniony zostanie przepływ krwi, oraz ułatwiony proces zamknięcia rany. Dobrze jest również poszkodowanego nawodnić i co bardzo istotne r11; zadbać o jego ogólny komfort cieplny (wraz z utratą krwi bardzo szybko tracimy temperaturę).

Elementy które występują, lub też mogą wystąpić przy krwawieniu to:
- przyśpieszenie tętna, spadek ciśnienia,
- plama krwi,
- blednięcie,
- krew w moczu lub stolcu,
- wymioty z zakrzepłej krwi (krwioplucie),
- sinienie,
- szum w uszach, mroczki przed oczami,
- zimny pot,
- czynniki psychologiczne takie jak niepokój.

Free Image Hosting at <a href='http://www.ImageShack.us' target='_blank' title='autolink'>www.ImageShack.us </a>

Wpływ wystąpienia krwotoku na niektóre parametry życiowe


Możliwe skutki utraty krwi :
- omdlenie ( średnia ilość krwi w organizmie dorosłego człowieka to 5 litrów, po utracie 1 litra następuje omdlenie)
- wstrząs (niedokrwienie ważnych narządów : serca, mózgu, nerek. Objawia się utratą świadomości, bladościa, spadkiem ciśnienia poniżej 90 i szybkim tętnem: 120-140)
- śmierć.

Ważnym jest by zdawać sobie sprawę przy opatrywaniu, lub też gdy radzimy sobie sami pozbawieni pomocy jak duża utrata krwi grozi nam przy określonych urazach. Prędkość utraty krwi jest zależna od wielu czynników i nie sposób jej jednoznacznie określić.

Przy obrażeniach:
- przedramienia między 50 a 400 ml,
- ramienia tracimy między 100 a 800 ml,
- podudzia miedzy 100 a 1000 ml,
- uda między 300 a 2000 ml,
- miednicy 500 a 5000 ml (jak widać cała krew z organizmu jest w stanie zmieścić się w tym organie, nie pozostawiając żadnej widocznej krwi poza organizmem).

Free Image Hosting at <a href='http://www.ImageShack.us' target='_blank' title='autolink'>www.ImageShack.us </a>


W przypadku krwawienia zewnętrznego, niezbędna jest ocena rodzaju krwi jaką poszkodowany traci. Najniebezpieczniejsza jest utrata krwi tętniczej, czyli natlenionej która nie dotarła do organu gdzie następuje odtlenianie zapewniając jego funkcjonowanie. Wizualnie r11; jest ona jaśniejsza od odtlenionej i wypływa tętniąco ( jeśli poszkodowany jest pijany, potrafi się lekko pienić). Analogicznie r11; im większa arteria została uszkodzona r11; tym szybciej pacjent tracił będzie krew, i tym radykalniejsze działania należy podjąć.

Żeby sprawa nie była zbyt łatwa, istnieją trzy organy których niedotlenienie skutkuje prawie natychmiastową śmiercią r11; są to oczywiście : mózg, serce oraz płuca tworzące tak zwaną piramidę przeżycia. Na szczęście organizm zdaje sobie z tego faktu sprawę, i będzie walczył o ich utrzymanie jak najdłużej.. czyli kosztem całej reszty ciała doprowadzał będzie odpowiednią ilość ciepła i tlenu jak się zapewne domyślacie układem krwionośnym. Oznacza to dla ratownika tyle, że zagrożenie organów głównych zwiększy tętno, a co za tym idzie ilość traconej przez ranę krwi.

Najniebezpieczniejszym stanem (poza ostatecznym) będącym skutkiem utraty krwi, jest wstrząs krwionośny. Następuje on podczas dużej utraty krwi z organizmu i charakteryzuje się utratą naturalnego koloru ciała oraz sinieniem przy czym oddech staje się płytki. Jeśli oświetlenie otoczenia nie pozwala wam stwierdzić tego z pełnym przekonaniem, wystarczy nacisnąć paznokieć poszkodowanego. Jeśli jego kolor nie wróci do właściwego stanu po 2-4 s, to na pewno utrata krwi jest poważna.
Większym szczęściem w nieszczęściu jest przypadek, kiedy wystąpiła dość płytka rana, o równych brzegach. Zauważyłem potęgę odwagi która odznacza się wielu airsoftowych komandosów. Nic że krwawi r11; fajnie wyglądać będzie.. i zwykle się udaje. Choć nie zawsze, więc apeluję do rozsądku r11; czasem lepiej poświęcić te 10 minut na opatrzenie, niż potem 2 godziny czekać na szczepionkę przeciwtężcową.

Czemu więc nie przestaje z nas rcieknąćr1; kiedy to co niektórzy psim zwyczajem zlizują krew z nadgarstka i dziwią się że nie przestaje. Odpowiedz jest prosta r11; wysiłek fizyczny i przyspieszone tętno zwiększają ilość wypływającej krwi. Tak więc by ją zatamować, wystarczy przysiąść na chwilę, przyłożyć czysty kompres i odczekać nieco. Niecierpliwi mogą schłodzić nieco okolice zranienia, co przyspieszy proces zamknięcia rany. Plasterek r11; czy tez opatrunek i znów w las. Jeśli będziemy oszczędzać skaleczone miejsce r11; nie powinno się otworzyć przez następne minuty ;] ale przynajmniej krew nie ma styczności ze środowiskiem zewnętrznym, a to już daje nam pewien komfort minimum bezpieczeństwa.

Jeśli jednak obrażenie jest głębokie i z początku obficie krwawi, nie mamy wyboru r11; należy W TOWARZYSTWIE zejść z pola walki i kontrolować czy upływ krwi maleje z czasem. Nie schodzimy samotnie! Nigdy nie wiadomo czy nie zasłabniemy po drodze, a kumple mogą przez następne godziny nie zauważyć naszej nieobecności.
Głębokie rany charakteryzują się większym prawdopodobieństwem wystąpienia zakażenia, i dlatego też, nie powinniśmy ich bagatelizować. O ile poważne urazy są dość spektakularne, o tyle głębokie zranienia mogą dla postronnych wydawać się nieistotne a nawet śmieszne. Jednakże uszkodzenie nerwu czy też mięśnia (co ma często miejsce przy głębokich obrażeniach) zwykle kończy się rehabilitacją.
Załóżmy jednak, że jesteśmy wzorcowym graczem a rana powoli przestaje krwawić. Dolegliwość którą opatrujemy nie ukazuje nam naszego mięska i nie leje się z niej ropa.. czyli standardowy przypadek rzrobiłem sobie ała bawiąc się przypominającym brzytwę nożem kolegir1;. Ranę należy oczyścić, zwracając szczególną uwagę na obrzeża rany, po czym wyjałowionym kompresem zamykamy spływ środowiska na naszą przypadłość.

Ważne by wiedzieć czego nie robimy:
- nie dotykamy rany niezabezpieczonymi rękoma (tylko i wyłącznie przez sterylne rękawiczki jeśli to konieczne),
- nie kładziemy na ranę chusteczek higienicznych, waty, ligliny czy cudownych listków rbabkir1;,
- nie usuwamy ciał obcych tkwiących w ranie
- nie przemywamy samych ran.

Od tej chwili kompres jest zabezpieczeniem przez zanieczyszczeniem rany, wiec wszelkie prośby kolegów ra poka pokar1; mówiąc trywialnie r11; olewamy i sprawdzamy co jakiś czas czy krew nie przesącza się nam przez kompres. Jeśli czerwień nie przebija r11; nie zrywamy go tylko po to by sprawdzić czy już jesteśmy piękni i bez skazy. Robimy to w domu r11; czystym środowisku, kilka godzin po opatrzeniu lekko namaczając opatrunek, tak by odszedł od rany nie otwierając jej ponownie.
Jeśli jednak krew powoli przesącza się na przez kompres r11; należy dołożyć NA nim następny i nadal obserwować. Jeśli nie ustaje, no cóż - trzeba jechać do specjalisty sprawdzić czy przypadkiem nie przecięta została jakaś żyłka, czy też nie ma jakiegoś ciała obcego.. czy choćby poziom hemoglobiny jest poniżej normy. Pamiętajcie jednak r11; nie zdejmujemy przesiąkniętego opatrunku!
Możliwe jednak, że widzimy własne mięsko, czy też nawet kości.. i w szoku przyglądamy się temu, w co nas natura wyposażyła. Jedyna logiczna myśl r11; to przyłożyć jak najwięcej kompresów i wzywać pomocy w postaci kompanii braci, która dołożywszy swoje kompresy zadba o nasz komfort cieplny którego ubywać będzie wraz z traconą krwią i dociągnie do granic lasu gdzie miejmy nadzieję będzie już czekać karetka z piękną panią doktor w czerwonym kubraczku. Może się zdarzyć, że rana nie jest wielka, a i upływ krwi nie zatrważa. Wtedy lepiej w kilku zawieść kolegę do szpitala, gdzie zawodowe krawcowe nas pozszywają.

Możliwe jednak że upływ krwi będzie zbyt duży by można było go zbagatelizować, co wymusza na nas postępowanie identyczne jak w przypadku krwotoku tętniczego.
Tego typu obrażenia, nie zawsze wiążą się z dużą utratą krwi

W przypadku wystąpienia krwotoku tętniczego postępujemy w następujący sposób:
1. Rozpoznanie sytuacji r11; czyli wizualna ocena stanu oraz telefon (oczywiście jeśli jest to realne) i zaangażowanie osób w okolicy.
2. Bezpieczeństwo ratownika r11; choć zdaje się to trywialne, możecie spowodować więcej szkody wywołując zakażenie niż zwlekając te 20 s. tak więc wkładamy sterylne rękawiczki które powinniśmy nosić w pateczce.
Ważne! Jedna para rękawic do jednego pac jęta, i nigdy nie dotykamy, nie drapiemy nimi siebie. Od momentu otwarcia opakowania należą one do poszkodowanego i nie ma wyjątku od tej reguły.
3. Sadzamy poszkodowanego w takiej pozycji, by możliwe było uniesienie kończyny powyżej serca (zmniejszy to ciśnienie wypływającej krwi).
4. Przykładamy wyjałowiony opatrunek na ranę uciskając miejsce. Jeśli mamy pomoc, prosimy o przytrzymanie opatrunku i mocny ucisk, a sami zajmujemy się przygotowaniem opaski uciskowej.
5. Założenie opaski uciskowej może zaowocować amputacją kończyny z powodu niedokrwienia, wiec należy co 30 - 45 min na chwilę ja poluzować, by mogła do niej dotrzeć natleniona krew. Aby czynność tę ułatwić, w zestawach ratowniczych powinien znajdować się marker którym nanosimy na opaskę godzinę jej założenia, oraz jeśli to możliwe r11; czasy jej luzowania.

Umiejscowienie opaski uciskowej też nie jest dowolne, i konieczna jest przynajmniej podstawowa wiedza anatomiczna. Zakładamy ją oczywiście powyżej rany, ale co ważne na pojedynczej kości. (dla mniej obeznanych ilustracja poniżej). Tak więc w przypadku uszkodzenia przedramienia, opaskę umieszczamy na kości ramieniowej, jeśli rana znajduje się na łydce r11; opaskę umieszczamy na kości udowej. Analogicznie r11; jeśli rana znajduje się na kości pojedynczej, to umieszczamy opaskę nad nią, lub jeśli rana jest wysoko r11; w najbliższej pachwinie.

Free Image Hosting at <a href='http://www.ImageShack.us' target='_blank' title='autolink'>www.ImageShack.us </a>


6. Jeśli krwawienie nie ustaje, lub też pomimo wszystko poszkodowany traci dużo krwi : zakładamy opatrunek rostatecznyr1;. Jako przedmiotu uciskającego proponuję użyć rolki bandaża, który działał będzie jako dodatkowy kompres. Samo nałożenie opatrunku ostatecznego polega na dołożeniu kompresów do tych nałożonych już na ranę, tak by krew nie miała styczności ze środowiskiem zewnętrznym. Wzdłuż rany umieszczamy rprzedmiot uciskającyr1; owijając ściśle całość bandażem tworząc w ten sposób kolejną opaskę uciskową.

Free Image Hosting at <a href='http://www.ImageShack.us' target='_blank' title='autolink'>www.ImageShack.us </a>


7. Usztywniamy kończynę,
8. Dbamy o komfort psychiczny i cieplny poszkodowanego.

Warunkiem do zastosowania opaski uciskowej jest jeden z niżej wymienionych wypadków ;
- bardzo duże krwawienie
- ukąszenia
- amputacja
- zmiażdżenie

Podobnie postępujemy w przypadku amputacji jak zostało wymienione. A jeśli chodzi o kikut r11; opatrunki jałowe, opatrunki jałowe i jeszcze raz to samo proszę. Ważnym jednak jest by odnaleźć odcięty relementr1; i zabezpieczyć go odpowiednio zanurzając w chłodnym płynie (nie w lodzie!), tak jak przedstawiono poniżej.

Free Image Hosting at <a href='http://www.ImageShack.us' target='_blank' title='autolink'>www.ImageShack.us </a>


Oddzielnym przypadkiem jest opatrywanie ciała obcego (w tym przypadku mowie drogie panie o pręcie, szkle czy też ostrej gałęzi więc bez skojarzeń ;) ) które wystaje z rany. O ile nie jest to dość płytkie (niestety r11; w tym przypadku musze liczyć na waszą obiektywną ocenę ) nie należy usuwać obiektu z miejsca w którym się znajduje. Każde przesunięcie czy też wyrwanie, spowodować może rozcięcie ważnej arterii czy też uszkodzenie nerwu. Może brzmi to groteskowo, ale należy opatrzyć ranę wraz z obiektem, unieruchamiając go jednocześnie. Zdaję sobie sprawę, że są tacy którzy uznają że należy odkazić ranę przez zabezpieczeniem, ale jest to niedopuszczalne w każdym przypadku poza lekkimi skaleczeniami. Inne zasady obowiązują w szpitalachr30;. ale żaden z nas nie będzie miał w terenie zbliżonej palety możliwości co profesjonaliści.

Występuje jeszcze jeden szczególny przypadek opatrywania, i związany jest on z przebiciem płuc. O czym czytali pewnie Ci, którzy posiadają tradycyjne polskie opatrunki polowe i czytali co nieco o nich.
W przypadku przebicia płuc, nie ma możliwości wytworzenia różnicy ciśnień pomiędzy nimi za środowiskiem zewnętrznym. A więc osoba się dusi, nie mogąc zrobić wydechu. Zwykłe opatrunki jałowe, nie blokują przepływu powietrza, więc zablokowanie nimi takiego otworu nic by nie dało. Należy więc wspomniany otwór ruszczelnićr1; czymś, co powietrza nie przepuszcza. Dlatego też opatrunki wojskowe są wewnątrz gumowane. Oczywiście z jednej strony chroni to je przed zamoknięciem, z drugiej jednak pozwala na ratowanie życia. Po przyciśnięciu, należy dokładnie przykleić brzegi do ciała, a następnie zabezpieczyć opatrunkiem jałowym przed wpływem warunków zewnętrznych. Do tego świetnie dostosowana jest główna część rindywidualnego Wr1; która posiada dwa niezależne opatrunki umieszczone na bandażu, co pozwala na zabezpieczenie zarówno wlotowej jak i (o ile występuje) wylotowej rany. Jeśli jednak nie posiadamy rspecjalistycznych opatrunków, należy użyć odkażonej folii, lub innego materiału który zapewnić może hermetyczność układu oddechowego.

Free Image Hosting at <a href='http://www.ImageShack.us' target='_blank' title='autolink'>www.ImageShack.us </a>


Zastanawiałem się jaki jeszcze rodzaj krwawienia może grozić podczas starć i przychodzi mi jedno na myśl r11; a mianowicie krwotoki z nosa. Spowodowane mogą być zarówno poprzez uszkodzenie mechaniczne, jak ,osłabienie organizmu (np. wywołane słabym żarciem czy bytowaniem w skrajnych warunkach, jak to maja w zwyczaju niektóre teamy) lub też nadciśnienie (w tym przypadku nie tamujemy upływu krwi) . Postępowanie jest dość proste, wystarczy posadzić poszkodowanego w pozycji pochylonej, tak by krew spływała DO nosa nie do przełyku jak co niektórzy twierdzą (pozwoli to na zbudowanie skrzepu). Sugerujemy oddychanie ustami, wydmuchanie nosa a następnie zaciśnie bo go tuż poniżej części kostnej. Tu równiej stosujemy chłodne okłady na karku, czole oraz nasadę nosa. Krwawienie powinno ustać do 10 minut, jednak nie pozwalamy na wypróżnienie nosa ze skrzepliny, ponieważ otworzylibyśmy znów krwotok. Jeśli jednak krwawienie trwa dłużej niż 30 minut.. no cóż r11; wybieramy się do specjalisty.

Celowo nie opisywałem tu bardziej skomplikowanych zabiegów takich jak szycie, czy też otwieranie ran po ukąszeniach. Niestety, zdarzyć mogą się tacy, którzy mogliby tego próbować pod wpływem adrenaliny .. a nie chciałbym być posądzonym o rozpowszechnianie takiej wiedzy. Mam nadzieję że nigdy nie przyda wam się ta wiedza.


SAR
Komentarze
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
#1 | Sundowner dnia February 22 2011 10:02:00
Świetnie, teraz wiem co robić jak przegram zakład z Quentinem Tarantino Szeroki uśmiech
#2 | Mario75 dnia February 22 2011 10:21:29
Na IVO JIMA III każdy dostani w pakiecie uczestnika wojskowy opatrunek osobisty, więc będzie miał okazję zapoznać się z jego zawartością. Opatrunki już przyjechały do nas w liczbie ponad 300-stu.

Dooode jeśli byś mógł rozpisz kiedyś podstawową zawartość apteczki. Co powinno się w niej znaleźć, co może i do czego to nam potrzebne. Co możemy kupić w aptece.

Przydałoby się przypomnieć, że wypada wcześniej czy później /lepiej wcześniej Uśmiech / zaopatrzyć się w taki magiczny przedmiot jak apteczka.

Moim zdaniem z tekstu powyżej można wywnioskować już teraz, że należy w apteczce posiadać:
- Dużo sterylnych gazików bezpośrednio na ranę
- Bandaż
- Rękawiczki jednorazowe zapakowane szczelnie

Dooodie czy jako opaski zaciskowej można spokojnie użyć bandaża elastycznego? Przy dobrym ucisku chyba można dostosowywać jego siłę powodujący mniejszy lub większy przepływ krwi. Pytam bo wielu z nas nosi taki bandaż elastyczny oraz tubkę żelu Altacet na opuchliznę.

Generalnie chodzi o to żebyś pomógł dobrać najbardziej optymalnie apteczkę bez zbędnych gratów, a z elementów np. mających nawet więcej niż jedno zastosowanie. Wielu z nas wie jak skompletować uzbrojenie, czy wyposażenie na 48H w teren, ale nie wielu jak dobrze skompletować zwartość Airsoftowej apteczki.

Kiedyś kiedy oparzyłem się porządnie gorącą grochówką i polewanie na ranę wodą z camela mało było skuteczne, a na pewno zbyt krótkotrwałe, Skaut dał mi żel na oparzenia, który po rozsmarowaniu schłodził skutecznie i w sposób długotrwały. Czy ktoś wie gdzie takie coś kupić, bo pytałem w paru aptekach i klops. Są jedynie dostępne tkzw. kompresy żelowe, których się nie rozsmarowuje, a kładzie na oparzonej części ciała. Nie wiem czy to też jest dobre. Na pewno przeszkadza w przemieszczaniu się.
#3 | Dooode dnia February 22 2011 10:29:55
następny artykul miał byc właśnie o poparzeniach .. ale może faktycznie opisze jak skompletować tak zwany "bu bu kit" i "apteczkę" . Nie ma co się oszukiwać - nikt przy sobie nie bedzie nosił na "jebankach" prawdziwej apteczki, ale ta podstawowa moze zmiescic sie w malym, porecznym pojemniczku. Jednakże trzeba miec w samochodzie , tudzież w plecaku coś, co pozwoli podtrzymać przy życiu przy poważnych wypadkach (szczególnie dotyczy to zabezpieczenia milsimów ) . Więc postaram się skupić na tym pisząc kolejny artykuł. Jeśli chodzi o poparzenia, ro kompresy żelowe dane mi było używać podczas praktyk w szpitalu i sa one nieocenione. Jesli rana jest czysta zaklada sie je raz, i przktcznie nie zdejmuje do czasu zagojenia, ponieważ zawarte w nich składniki przyspieszaja odbudowe tkanki skórnej w niektórych przypadkach o 30% ..choć legendy mówia o 50%, tak wiec szczerze polecam..choc sa pieruńsko drogie
#4 | Sundowner dnia February 22 2011 10:47:50
Z tymi apteczkami to zwykle kontrowersyjne tematy wychodzą, każdy widzi je na swój sposób Z przymrużeniem oka

Moje osobiste podejście do zagadnienia Dooode zna - podział na "Trauma kit" i "Boo-Boo kit" Z przymrużeniem oka Gdzie pierwszy ma tylko tyle co pozwala na natychmiastową pomoc w wypadku urazów (czyli opatrunek + kiedyś u mnie tam trafi koagulant i staza ) łatwo dostępne i na wierzchu.

Drugi to wszystko inne, co zwykle nie wymaga pośpiechu.
#5 | Mario75 dnia February 22 2011 10:59:37
Dooode z tymi kompresami na oparzenia, pisząc artykuł podaj jakieś zdjęcie czy konkretną nazwę, żeby ktoś kto będzie chciał, wiedział co kupić. Jeśli można prosić m)
#6 | Dooode dnia February 22 2011 11:17:51
Mam jedna sztuke w wersji L (przeterminowaną juz niestety) która trzymalem na wypadek artykulu lub jakiegos instruktażu. Jesli nie znajde jakis profesjonalnych źródeł gdzie przedstawiony jest dokładnie, to otworzę posiadany i przedstawię Koalicji. Co do wypowiedzi Sunnego - jest dokładnie tak jak mówi - każdy ma swoje preferencje, ale przedstawię co byc musi a co powinno.. bo przeważa mentalność że bardziej jest nam potrzebny plasterek i skalpel niż kompres i opatrunek.. co jest śmieszne jeśli zastanowimy się chwilę. Ale opiszę to szerzej w artykule, jesli nie w tym to na początku przyszlego tygodnia
#7 | Technofilia dnia February 22 2011 18:15:36
Sundowner też lubię "Cztery Pokoje" Uśmiech
#8 | Patol dnia February 22 2011 19:16:52
Piękny film. bzz)

Zawszę mam mini apteczkę w buttpack'u.
W jej skład wchodzi:
-dwa trójkątne bandaże 96x96x135cm z czterema agrafkami
-kompresy 18x18cm plus 10x8cm plus x3 7x7cm
-plaster z opatrunkiem 10x40cm
-dwie pary rękawiczek
-mały opatrunek x2
-duży opatrunek 12x12cm plus 18x18cm
-plastry ściągające x7 75x3mm
-plaster w rolce 2cm szer.
-plaster okrągły x4 2cm
-maska do resuscytacji
-ustnik do resuscytacji
-żel na oparzenia x3 3,5g
-chusteczki antyseptyczne x5
-tribiotic x3 1g
-woda utleniona 3% 100g
-ibuprofen
-aspiryna
-paracetamol
-węgiel leczniczy
-stoperan
-wapno
-lek na alergię
-maść na stłuczenia
-lek na zgagę
-lusterko
-gwizdek
-zestaw agrafek
-skalpel x5
-nożyczki x2
-światło chemiczne zielone 8h
-instrukcja obrazkowa

Dodatkowo wojskowy opatrunek osobisty.
Wydaje mi się, że więcej nie potrzebuję. Z przymrużeniem oka
#9 | Dooode dnia February 22 2011 19:44:46
Choć na ten temat tez musze sie rozpisac, to odradzam podawanie jakichkolwiek leków obcym. Może nie wiedział, a może tez nie był w stanie w którym mógłby pamiętać.. nastąpiła reakcja alergiczna i zgon, lub poważne następstwa. Tak więc podawaj leki tylko dobrym kumplom i to w taki sposób, aby to on podjął decyzję że chce go przyjąć
#10 | Marduk dnia February 22 2011 20:31:17
ja tam przy dupie zawsze tez noszę mikro apteczkę po doświadczeniach z żeglarstwa. W skład mojego zestawu wchodzą:
- rękawice jednorazowe x2pary
- bandaż elastyczny 10cm x dużo
- opaska dziana 5cm x 4m - 2 szt
- opaska dziana 10cm x 4m - 1szt
- kompres z gazy 7cm x 7cm - 10 szt
- gaza opatrunkowa 1 m2 - 2 szt
- plaster z opatrunkiem 8cm x 3m (opatrunek 4cm )
- nożyczki x 1szt
- skalpel x 3 szt
- maseczka "Kiss of life" - 1 szt
- koc ratunkowy/folia NRC - 1 szt
- Tribiotyc 1g - 3 szt
- Ultrathon
- woda destylowana 5ml - 10szt
- gazik do zmywania kleju po plastrach ze skóry - 10szt (świetnie zmywa farbę maskującą z twarzy)

Wydaje mi się, że na nasze potrzeby jest to w zupełności wystarczające.
#11 | Piter dnia February 22 2011 20:47:43
Powiem tak artykuł super !!! Fajnie że komuś się chciało za to zabrać jednak mam parę uwag.
Jeżeli ktoś zaczyna się robić siny to w pierwszej kolejności może oznaczać niedotlenienie. Objawami dużej utraty krwi są: bladość powłok skórnych, przyspieszony oddech i tętno, pot, zaburzenia świadomości.
Pozatym naciskanie płytki paznokcia w warunkach polowych za zewnątrz jeszcze przy niskiej temp. otoczenia nie jest wiarygodnym badaniem i nie powino się tego robić i wcale to nie musi wskazywać na dużą utratę krwi.
To są takie uwagi które na samym początku zauważyłem. Ale ogólnie super. Wystarczy zredagować i będzie git.
O i jeszcze "wstrząs krwionośny" ? Czy autor jest pewny że taki istnieje ? Hipowolemiczny, krwotoczny ale krwionośny ?
#12 | Dooode dnia February 22 2011 21:07:14
Sinienie oczywiście może być oznaką niedotlenienia ( i to oczywiscie zakładamy jako pierwsze) ale nie chcialem powtarzać się w swoich artykułach, bo zanudziłbym wszystkich, a mocno chce tego uniknąć. Wszystko w organizmie jest ze sobą ściśle powiązane..i nie łatwo opisać mi tak by było tylko to co najistotniejsze, nie nudzić i się nie powtarzać. Używanie "sztuczki z paznokciem" polecam ponieważ sprawdzało się w trakcie praktyk w pogotowiu ratunkowym, wiec i u nas sprawdzi się o ile ktokolwiek zapamięta ten element (jest szybkie i jednoznaczne). Wstrzas krwionośny..hmm.. jest to żywcem wzięte z notatek które powstały na zajęciach prowadzonych przez chirurga szpitala w szczecinie.. mógł on to ująć infantylnie, lub ja moglem tak to zapisac. W chwili obecnej szykuje sie na statek.. wiec malo mam czasu na sprawdzenie "poprawnosci terminologii lekarskiej", ale jesli tylko takowy znajde, na pewno sprawdze co kolega zauważył.
Jesli chodzi o wyposażenie apteczek..Panowie, nie umieszczajcie tam rzeczy które nie służą do ratowania życia - to ma być czyste i nieotwierane bez koniecznosci, tak tez środki na komary i pomady maskujące radziłbym trzymać obok a nie w.
#13 | Piter dnia February 22 2011 21:08:33
Jeszcze parę wyjaśnienie. Panowie nie stosuje się opaski zaciskowej. Jest to ostateczność. Odchodzi się od tego ponieważ zastosowanie opaski może spowodować więcej złego niż dobrego. Nie chodzi tutaj o to że może nastąpić niedotlenienie tylko o skrzepy które uwolnić się do krwiobiegu i spowodować zator. Pamiętajcie że jeżeli miejscem urazu jest kończyna dolna należy ściągnąć obuwie i skarpetki z kończyn i sprawdzać tętno na kończynie.
#14 | Dooode dnia February 22 2011 21:11:30
podałem możliwe przyczyny jej zastosowania, jak widac sa bardzo restrykcyjne. Piter podkreslił to co ważne - nie stosujemy ich dla szpanu. Podobny efekt ma złe zastosowanie opaski uciskowej co szybkie podgrzanie przymrożonej kończyny - zator bądz zawał bardzo prawdopodobny
#15 | Piter dnia February 22 2011 21:18:51
Proszę cię nie wprowadzaj ludzi w błąd. Ponieważ sprawdzanie nawrotu kapilarnego (wypełnienia naczyń włośniczkowych ) w niskiej temperaturze nie jest wiarygodne. I jest wiele różnych powodów dla którego to badanie może być fałszywe. Co do pana chirurga... oni mają inny świat. Mogę cię zapewnić że w odniesieniu do utraty krwi z organizmu chodzi o wstrząs hipowolemiczny.
#16 | Dooode dnia February 22 2011 21:30:06
Nikogo w błąd nie wprowadzam, nazwanie czegoś w sposób fachowy i przeprowadzenie badań określających odpowiednie czasy nie zmienia faktu. Choć powody zależne są od stanu organizmu nie jest to błędne z założeniem. Jest taki "lekarski dowcip" o diagnozie zebry i dotyczy głównie młodych lekarzy. Słyszysz tętent kopyt - powinieneś mysleć o koniu nie o zebrze. Jeśli zaczniemy rozpatrywać wszystkie elementy ludzkiej fizjonomii i przyczyn reakcji anatomicznych, to zaczniemy kręcić kolejnego "housa" opierając się na laickiej wiedzy. Porady dotyczą krwotoków więc i reakcje opisuje jakimi może charakteryzować sie organizm w ich trakcie. Jeśli kolega jest oczytany, to wie ze utrata krwi, czasem przy stosunkowo malej ilosci moze byc spektakularna i zakrawac na rzeźnię, i odwrotnie. duży uplyw krwi może być zupełnie niewidoczny
#17 | Sundowner dnia February 22 2011 22:00:06
Wokoło opaski zaciskowej niestety krąży już tyle mitów, że zaczynam wierzyć w smoki.

Nieprawdą jest, że odchodzi się od jej zastosowania - to miało miejsce dekadę/dwie temu. Dzisiaj w medycynie bojowej mamy nawrót do stazy, problem opaski jest taki, że niepotrzebnie użyta zagraża kończynom jeżeli czas od jej założenia do udzielenia fachowej "szpitalnej" pomocy jej dłuższy niż 4 godziny. Doświadczenia w Afganistanie i Iraku pokazały, że warunek czasowy jest realny do spełnienia i założenie opaski zaciskowej w razie wątpliwości skuteczności innych metod (z powodu np braku czasu założenia poprawnego opatrunku, czy rozpoznania rany) nie zagraża zdrowiu tak bardzo jak kiedyś sądzono - stąd powrót staz w komercyjnych pakietach pierwszej pomocy i miejscami przeładowanie nimi samych żołnierzy.

W cywilu może być już różnie, jeżeli jesteśmy w miejscu do którego pomoc nie dotrze zbyt szybko (góry, trudne warunki pogodowe) to lepiej dwa razy się zastanowić przed użyciem, ale w innych warunkach można spokojnie sięgać. Poza tym czasami lepiej chyba jednak stracić kończynę niż wykrwawić się na śmierć ?
#18 | Marduk dnia February 23 2011 00:25:11
Dooode:
Co do Ultrathonu, znajduje się on w tym samym Punch ale w innej kieszonce także to inna bajka.
#19 | Patol dnia February 23 2011 12:49:22
Manga uśmiechJest, to chyba oczywiste. Mój Ultrathon i inne "kosmetyki" są również w tym samym miejscu lecz w osobnych "opakowaniach". Apteczkę mam w zielonym pokrowcu z krzyżem i napisem "First Aid" czyli tak jak powinno być. Myślę, że te osoby, które mają na stanie takie elementy wyposażenia zdają sobie sprawę z zagrożeń związanych z błędnym oznakowaniem czy zawartością. W moim zestawie jest również instrukcja ze "spisem treści", by ewentualny "ratownik" ze słabą znajomością problematyki mógł właściwie i szybko użyć zawartości. Mam pogrupowane w osobne woreczki leki, opatrunki, plastry itd..
#20 | lee123 dnia September 30 2018 05:21:04
<P>Following nike basketball shoes quickly moncler padded jacket singled louboutin shoes out mont blanc pen cost properly and nike free 5.0 socially Yeezy for many air max years under armour womens shoes and dealing languishing in nike free run down-town calgary moncler hoodie clubs nike free 5.0 and nike free run casinos, air max 95 He on air max 95 a jordans for cheap regular retro jordans stepped cheap beats by dre the beats headphones cheap six prevents the nike roshe house mont blanc pencil unaided nike factory store to mont blanc outlet nap moncler jacket mens off moncler shorts results air jordan of intoxication. air max On an evening moncler t shirt he moncler sale outlet appears nike shoes to be determined mont blanc sale to find consumed more nike air max 2017 than ever beats earphones before nike outlet and Yeezy Shoes even nike air max 90 as cheap nike air max a nike roshe consequence nike clearance genuinely mont blanc pens for sale intoxicated, mens nike air max The Yeezy Boost catch offers nike sneakers make nike roshe for nike shoes for women tiger nike store woods beats by dre on sale as under armour sale captured utilizing nike boots a and nike clearance subsequently nike free web womens nike air max loyal new jordans client discount jerseys for sale in jordan 13 an nike outlet action Adidas Yeezy For Sale coming from nike roshe run all lovemaking jordan 13 indecency nike roshe run one that cheap nike air max will reverberate round Michael Kors Handbags On Sale the the air max 95 town nike factory store center circle Yeezy Boost 350 For Sale in nike air max 90 addition black moncler coat to beats by dre wireless labeled custom jerseys always adidas stan smith a deviant. air max 95 He moncler sale uk remembers nike shoes for men that may nike shoes for women just christian louboutin outlet after beats headphones cheap the nike air max 95 cupboard via beats by dr dre close moncler vest he nike free run did beats by dre wireless start nike store to nike shoes for women problem air max 1 as well jordans for women as the nike air max 95 trust at nike shoes an nike shoes individual's situation beats headphones to begin beats headphones on sale unzipping skirts, Establishing nike air max itself nike store of womens moncler coat this nike store particular nike store willy cheap basketball jerseys and nike boots after that trembling nike air max the product mens nike air max over mont blanc pens just jordan 6 like air max to taunt cheap moncler jackets make nike store fun of nike boots the authorities nike free run what gachi for nike air max tried air max it nike sneakers to cheap jordan shoes for. nike shoes for men </P>
<P></P>
<P>"In beats earbuds the moncler coat sale summertime nike roshe run days nike roshe run I nike shoes consult the nike roshe run is without mont blanc pens online question when jordans for sale we have nike shoes got cheap beats Nike moncler jacket demonstrations nike free since beats by dre cheap things jordan shoes like that,Isn't too large as mont blanc online shop with the summer season, A nike clearance lot jordans for women of cheap beats people moncler jacket mens sale go out run off out of nike outlet the moncler sale womens housFochIn conjunction) Or perhaps eveLuzikMy cheap beats by dre husband and beats headphones i black moncler jacket personally) moncler jacket womens Go baseball jerseys out meet up with nike huarache lebron james,George, nike shoes Who actually nike cleats purely cheap jordans spoken nike cleats information nike roshe on their nike cleats device here about city air max pigments, Were recalled Michael Kors Handbags Sale exactly cheap nike air max he adidas yeezy or mens nike air max first beats solo arrived retro jordans at nike shoes for men know nike air max john. jordan 5 Despite the fact even nike free 5.0 then nike factory store enrolled, George jordan 13 arrived at mens nike air max the air max 1 lebron experience academia effectively air max 1 as beats solo you moncler jacket womens sale have to red moncler jacket revealed to beats by dre on sale virtually beats earbuds hardly under armour discount any nike free run be air max 90 worried about retro jordans in upgrading to moncler jackets protect the camp's [url=http://www.jerseysonlinesalecheap.com/ ]discount jerseys for sale[/url] namesake,I nike shoes had air max been mont blanc ballpoint pen memories jordan 6 at which beats by dre cheap we nike air max 90 completed nike roshe run grasp mont blanc rose gold pen gaming, George cheap beats by dr dre wanted to moncler mens say, jordan 11 "And nike outlet i also mont blanc fountain pen received moncler outlet uk sale the nike clearance dispute for under armour outlet protecting nike basketball shoes him nike free 5.0 / nike basketball shoes her nike roshe moving where to buy mont blanc pens about jordans for cheap and searching always jordan 13 on moncler sale your under armour sale to Adidas Yeezy score,Quickly jordan 11 as air max 95 they met up with this Michael Kors On Sale time around moncler jacket women's earlier jordan 11 beach season, nike shoes for men Adam nike outlet successful beats by dre sale the nike air max task mont blanc pen price and cheap moncler coats so ushered Adidas Yeezy Boost 350 the size nike factory store of womens nike air max it's under armour shoes staff beats by dr dre members nba jerseys for new jordans the nike outlet seven on the web air max 90 playoff jordan 11 collection jordan shoes win nike store during christian louboutin the moncler Pacers. [url=http://www.jerseysonlinesalecheap.com/ ]baseball jerseys[/url] yet, nike shoes Following nike shoes for women a womens nike air max applications, Fred joint air max 90 words air max 1 and phraases by Yeezy Adidas means mont blanc pens discount of nike huarache George Adidas Yeezy Boost in nike clearance which nike shoes it moncler men released air max 90 an individual's nike outlet popularity louboutin outlet of increasing nike cleats music air max artist,Hangover adidas originals remedy. nike free run congratulated nike outlet people nike shoes above Yeezy Boost 350 Price a cheap jerseys heck moncler women about a moncler discount season, nike air max 90 A cheap moncler heck mont blanc pen set associated under armour discount with christian louboutin sale a nike store playoff install. moncler vest womens </P>
<P></P>
<P>Sports [url=http://www.jerseysonlinesalecheap.com/ ]custom jerseys[/url] people considering moncler store all nike air max of cheap under armour transforms, Dimensions in nike free run addition, cheap mont blanc pens times braved beats earphones all nike huarache of mont blanc online store often Michael Kors Purse Sale the cheap beats headphones very nike store stifling moncler uk moisture new jordans running. under armour outlet These womens nike air max folks nike roshe run were welcome though using jordans for sale bumpy nike roshe idea nike roshe music nike air max blaring nike air max 90 against audio speaker jordan 12 systems moncler bomber jacket place nike outlet towards nike sneakers the adidas superstar top jordans for sale of montblanc online the Port beats by dre of nike roshe run finland mont blanc passage as well nike air max 2017 as solitary Ranger mont blanc fountain pen price end of it mont blanc fountain pen sale of cheap nike air max the.Your nike basketball shoes 577 southern nike huarache area jordans for cheap texas [url=http://www.jerseysonlinesalecheap.com/ ]cheap jerseys[/url] providers adidas outlet 482 received coming via cheap jordans Dade jordans for girls nation, 75 from moncler outlet uk the Broward on nike air max 95 top nike store of montblanc factory outlet that moncler outlet online 20 nike air max 95 hands nike free hawaiian. nike air max 90 Ninety cheap beats by dr dre seven CEO's womens nike air max taken part.For Michael Kors Sale less nike air max 2017 than nike huarache the moncler sweatshirt second nike air max 90 energy Michael Kors Diaper Bag Sale specific year, Females mens nike air max those moncler coats who nike air max workouCzas7,157) nike air max 90 Outnumbered one nike roshe particular men and christian louboutin shoes wogrownuZniesmaczony6,866). nike factory store </P>
<P></P>
<P>Almost nike outlet decisions with cheap jordans the cheap under armour periods moncler womens and nike boots i nike boots noticed Michael Kors Bags Sale these nike air max 90 on the nike shoes for men area Yeezy Boost 350 eventually. [url=http://www.jerseysonlinesalecheap.com/ ]cheap basketball jerseys[/url] It's Adidas Yeezy 350 Boost actually good jordan shoes keeping Michael Kors Diaper Bag the adidas store most air max 90 advanced technology, mont blanc pen refills It nike store is nike roshe here mont blanc rollerball pen is Michael Kors Bags On Sale the air max 1 within mont blanc shop the ambani house jordan shoes package that's number,Considering moncler jacket sale that the under armour shoes maPada buy mont blanc pen corps air max realised beats by dre with cheap jordan shoes arrived moncler outlet online shop at cheap jordan shoes Monday's mont blanc prices embarrassing nike free scoreline.Click nike shoes on the mont blanc gold pen Adblock/Adblock beats by dre sale nicely tattoo, Which is beats by dre studio off to the beats headphones on sale correct inside nike shoes your package pub.In moncler clothing Adblock under armour womens shoes breeze"Never montblanc outlet store are powered nike air max by nike outlet results off jordans for sale this nike free 5.0 internet site,When moncler outlet secluded nike cleats exploring Michael Kors Purses On Sale in flock, mont blanc rollerball "Monitoring protector" cheap jordans May make jordans for girls the adblock moncler down jacket spot nike sneakers to nike basketball shoes signify. nike sneakers It nike shoes for women is cheap nike air max always jordan 6 for the time jordans for girls being nike air max 2017 differently abled nike outlet while hitting air max some montblanc online shop of jordans for women the most nike air max 2017 important"Force-force field" beats by dre studio Symbol nike roshe run from nike store inside moncler online the cheap beats headphones residence mont blanc discount location [url=http://www.jerseysonlinesalecheap.com/ ]nba jerseys[/url] standard,</P> moncler jacket
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Kalendarz
<< Grudzień 2021 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Reklama
Naszywki.pl

Statystyki reklamowe
Tagi©
Arctic Combat Zwycięzcy wrzesień Radio ASG Taktyka zielona Podcast ASG Tajna broń Zbrojownia Oddał rękę Homemade Libia Combat
Wszystkie Tagi
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Tag news

Sprzęt karabin Patenty paracord Relacje Strzelanie Medyk Snajper Mapa i kompas Recenzje Zapowiedzi Survival Bytowanie Taktyka Imprezy Znaki niewerbalne RTO Radio Testy sprzętu Kleszcze komary Pozornie trywialne Point Blank Filmy Ciekawostki Promocje Teamy Społeczność CQB KP SGO Combat Alert M65 Maskowanie Pirotechnika LIGA ASG Radio ASG Fatah Komiks Artykuły by Sebi Testy by Straszydło Blady Kącik Filmowy Teksty Pitera FIA Szkoła Partyzanantów

Przetłumacz stronę

Szybki tłumacz
Ostatnie Komentarze
News
[url=https://paccapita...
[url=https://victorias...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://www.theco...
[url=https://brandinge...
Artykuły
Świetne... :D a końców...
Foto
[url=http://www.hitche...
Wybrane Strony
[url=https://www.piico...
Od 20110217 Odwiedziny gości:
Dziś:10,084
Wczoraj:32,043
W tym tygodniu:146,995
W tym miesiącu:72,960
W tym roku:10,679,014
Wszystkich:67,396,514
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Engami
05-04-2021 14:22
Z on zadanie zakr?tu ilo?ci mocnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? zawiadomienia autonomicznej cechy lokalu, kto sced

Engami
05-04-2021 12:40
Z jego osoba Myślija prze?omu liczby spokojnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo baza ogloszen oddzielnej cechy lokalu, k

Engami
14-01-2021 22:25
Z on zadanie zwrotu sumy równowarto?ciowej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe anonse osobnej cechy lokal

Engami
14-01-2021 20:59
Z on funkcja zakr?tu liczbie p?ynnej udost?pnionej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci czy te? oferty pracy krakow nowa huta odmiennej ce

Engami
13-01-2021 16:20
Z jego osoba zadanie skr?tu ilo?ci równowarto?ciowej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? posiad?o?ci b?d? serwis ogloszeniowy odmiennej

Engami
13-01-2021 00:42
Z jego osoba obowi?zek zakr?tu liczbie g?adkiej udzielonej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? oferty samoistnej cesze lokalu, j

Engami
12-01-2021 23:21
Z jego osoba funkcja skr?tu sumie prostej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? posiad?o?ci b?d? oferty pracy krakow nowa huta osobnej cec

Engami
12-01-2021 21:15
Z jego osoba Myślija zwrotu liczbie p?ynnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cechy lokalu, j

Engami
12-01-2021 19:54
Z on zadanie zakr?tu sumie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo olx ogloszenia praca wroclaw autonomicz

Engami
11-01-2021 23:14
Z on Myślija prze?omu sumie ?agodnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci albo praca rzeszow oferty rzeszowiak samodzielnej w?

Engami
11-01-2021 21:55
Z on Myślija skr?tu wielko?ci spokojnej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo [url=http://portal
owo.nysa.pl]najnow
sze oferty pracy warszawa i okolice kierowca c e[/u

Engami
07-01-2021 23:38
Z on obowi?zek skr?tu liczbie regularnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? posiad?o?ci wzgl?dnie [url=http://web.sp
ecjalistyczneoserw
isy.pl]express bydgoski praca ogloszen

Engami
07-01-2021 22:11
Z on zadanie zwrotu sumy lekkiej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? nieruchomo?ci lub sprzeda samoistnej cechy lokalu, kto prze

Engami
06-01-2021 15:40
Z on obowi?zek prze?omu wielko?ci spokojnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe wiadomosci oddz

Engami
06-01-2021 14:11
Z on funkcja skr?tu sumie p?ynnej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie oferty pracy warszawa bia Loleka olx autono

Engami
05-01-2021 16:54
Z on funkcja prze?omu liczby lekkiej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie baza lokalna samodzielnej w?as

Engami
05-01-2021 15:32
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy pewnej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie oferty pracy money lubliniec sam

Engami
28-12-2020 11:51
Z jego osoba zadanie zakr?tu liczbie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? [url=http://ogloos
zeniowo.pl]oferty pracy krakow nowa huta olx

Engami
28-12-2020 10:34
Z jego osoba Myślija prze?omu wielko?ci p?ynnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo ogloszeniowo oddzielnej cechy lokalu, kt

Engami
12-12-2020 12:17
Z jego osoba zadanie zwrotu wielko?ci p?ynnej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci czy te? ogloszenia praca plock plocman samo

Engami
12-12-2020 10:58
Z jego osoba funkcja prze?omu ilo?ci prostej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? internetowe anonse samoistnej cec

Engami
09-12-2020 12:52
Z on funkcja prze?omu wielko?ci ?agodnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci b?d? lokalne oferty odr?bnej cechy lokalu, kto p

Engami
09-12-2020 11:23
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy mocnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca lubliniec oferty samoistnej w?a

Engami
04-12-2020 15:03
Z on zadanie skr?tu sumy ?agodnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca plock bezplatne ogloszenia samoistnej w?asno?c

Engami
04-12-2020 13:39
Z jego osoba Myślija prze?omu kwoty równowarto?ciowej u?yczonej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cesz

Niezbędnik - Essentials :
Wspomnienia: