Nawigacja
POLECANE
ZNAJOMI
Ankieta
Czy jesteś zwolennikiem używania magazynków typu:

Real/Low/Mid-Cap
Real/Low/Mid-Cap
86% [149 głosów]

Hi-Cap
Hi-Cap
14% [24 głosy]

Ogółem głosów: 173
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 11.01.11

Archiwum ankiet
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 7:08
Zachód słońca: 15:18
Dzień trwa:
8 Godzin 09 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 10:24
Archiwum News 2014:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2013:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2012:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2011:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2010:
Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Kolba rózne miewa oblicza - projetk wysłany na konkurs

Kolba rózne miewa oblicza - projekt wysłany na konkurs


img705.imageshack.us/img705/9312/beztytuurzz.jpg SirHawk Z-ca D-cy Słupskiego Oddziału Rozpoznawczego.

Witam wszystkich czytających poniższy artykuł. Jego tematem jest krótki opis mojego projektu kolby do karabinów z prowadnicą kolby typu AR-15. Niestety, na początek muszę was nieco zanudzić, zanim przejdę do tematu.

Część z was mnie kojarzy, dla reszty jestem nieznany. Używam ksywy SirHawk, jestem w airsofcie od ponad dwóch lat i brałem udział m.in. w Operacji Borneo, Żelazo II, Eagle Eye, Bichaćkich Walentynkach a ostatnio na Ivo-Jima III. Przeważnie dążę do jak najszybszego zwarcia i zajścia przeciwnika (nawet w pojedynkę). Gram w airsoft, nie jestem na prawdziwej wojnie, więc sobie na to pozwalam, o ile nie narażam w ten sposób reszty towarzyszy. Jestem współzałożycielem i zastępcą dowódcy Słupskiego Oddziału Rozpoznawczego.

W trakcie walk lub podczas przemieszczania się w terenie o podwyższonym ryzyku starcia często dochodzi do konieczności ostrzelania przeciwnika. Większość kolb dostępnych na rynku umożliwia strzelanie w chodzie ale za cenę wygody lub szybkości ułożenia się do strzału. Traci się przez to cenne sekundy, nierzadko decydujące o życiu lub śmierci. Fabryczne kolby co prawda pozwalają szybko wycelować, jednakże nie zapewniają pełnej stabilności broni w rękach strzelca.

Z własnego doświadczenia wiem, jak ważny jest ten czynnik. Miałem do czynienia z wieloma typami kolb stosowanych w karabinku M4A1 (w moim przypadku są to pełnowymiarowe repliki). Każda była co prawda poręczna, ale nie satysfakcjonowała do końca. Wszystkie wymagały albo dodatkowego podnoszenia karabinka albo silnego przyciskania twarzy do kolby. Biorę udział w zawodach strzelectwa sportowego i wiem, jakie korzyści dają wyprofilowane stopki i wysokie oparcia. Posiadam także replikę AK-74. Mogę dzięki temu porównać wygodę pomiędzy korzystaniem z kolby o wysokim profilu a niskim (na przykład te do M4). Zdecydowanie wygodniej jest korzystać z kolby od AK, która umożliwia znacznie szybciej i bez dodatkowego przyciskania się do niej skutecznie wycelować pomimo rozmiaru karabinka.

Mój projekt powstał z powodu braku na rynku modeli kolb, które spełniają moje oczekiwania. Działania na większy, jak i bliższy dystans stawiają nieco odmienne priorytety. Akcje typu CQB (Walka W Pomieszczeniach/Na Bardzo Bliskim Dystansie) wymagają, by były szersze, z pewnym podwyższeniem na policzek oraz wysokiej stabilności. Walki na otwartej przestrzeni akcentują z kolei potrzebę wygody i lekkości konstrukcji. Firmy produkujące kolby skupiają się przede wszystkim na lekkości i średniej wygodzie. Nie wytwarzają wyrobów, które spełniałyby swoją rolę wzorowo w obu rodzajach walk.

Prezentowany projekt kolby opiera się na założeniach: wygoda przy strzelaniu precyzyjnym oraz sztywne umiejscowienie jej w ramieniu podczas strzelania w biegu, przy jednoczesnym zachowaniu lekkości konstrukcji.img854.imageshack.us/img854/8466/kolbaprofil.jpg
Rysunek 1.

Jak widać, jest ona dłuższa od standardowych. Dla porównania: poniżej zamieszczone jest zdjęcie oryginalnej kolby do karabinka Colt M4A1 (rys. 1.2) w skali identycznej, jak obraz mojej kolby (rys 1.1). Porównanie wymiarów obu kolb ukazuje różnice rozmiarowe.

Długość: ~200mm
Wysokość: ~165mm

img576.imageshack.us/img576/1906/kolba.jpg
Rysunek 2.

Poduszka policzkowa (rys. 2.) ma za zadanie sprawić, by przykładanie się do strzału było wygodniejsze. Jest ona regulowana w górę i w dół. Poduszka będzie obita skórą, wypełnioną delikatną warstwą gąbki. Obicie zamortyzuje w znacznym stopniu wstrząsy powstałe w wyniku przykładania się do strzału w trakcie biegu.

img16.imageshack.us/img16/360/poducha.jpg
Rysunek 2.

Stopka kolby (rys. 3.) ma trochę nietypową jak na standardowe modele ergonomikę. Przyczynia się to do sztywnego osadzenia jej w ramieniu. Stopka jest regulowana poprzez opuszczenie blokady. Przesuwka blokady znajduje się wewnątrz trójkąta. Jak widać, stopka ma dość duży zakres regulacji poziomej. Tak, jest ona dodatkowo przekrzywiona, ponieważ w trakcie mierzenia dociskamy dodatkowo kolbę. Tak więc stopka spełnia dodatkowo rolę ogranicznika przechylenia karabinu w wyniku docisku.

img855.imageshack.us/img855/8264/stopah.jpg
Rysunek 3.

Rysunek 4. przedstawia model zaczepu. Dzięki niemu można podpiąć pas nośny z zaczepem typu „karabińczyk”.

img200.imageshack.us/img200/4927/zaczep.jpg
Rysunek 4.

Poniżej jest przedstawiona kolba Magpul CTR (rys 5.). Widać różnicę w wyprofilowaniu stopki zarówno tutaj, jak i w oryginalnej kolbie, ukazanej dwie strony wcześniej. Ogólnie zdecydowana większość kolb do karabinów rodziny AR 15 jest albo nie profilowana (stopka jest prosta, jedynie przekrzywiona) albo delikatnie wyprofilowana, jak poniższa CTR.

img18.imageshack.us/img18/4638/11521902121.jpg
Rysunek 5.

Stąd słusznym jest mój sąd, że moja kolba posiada
niespotykaną do tej pory wyprofilowanie stopki.

O ile lewa strona ma za zadanie eliminować większość przykrości związanych z przykładaniem się do strzału w biegu, o tyle prawa strona (rys. 6.1/6.2) posiada inny element.

img822.imageshack.us/img822/4299/kolbalewy.jpg
Rysunek 6.1
img684.imageshack.us/img684/7238/kolbaprzd.jpg
Rysunek 6.2
Jest to pojemnik na baterie, podobny do tego użytego w kolbie typu MODSTOCK. Zamykany jest na plastikowe przekrętło na gwint. Pojemnik na baterie mieści zapasowe baterie AA i mniejsze, ewentualnie pióro, długopis lub inne narzędzie kreślące. Jak widać, umieszczenie pojemnika na baterie i dodatkowa ukośna ścianka nie utrudniają celowania. Dla porównania stronę dalej zamieściłem zdjęcie owej MODSTOCK (rys 6.4).

img97.imageshack.us/img97/6090/11521909901.jpg
Rysunek 6.4

Część odgrodzona szlaczkowym wcięciem to właśnie pojemnik na baterie. Z racji braku możliwości wstawienia dodatkowych zdjęć, poprzestanę na wizualnych podobieństwach. Zarówno w moim projekcie, jak i owej kolbie, puszka jest umiejscowiona na dolnej linii prowadnicy kolby i jest mniej więcej tych samych wymiarów. Margines różnicy wynosi ±2cm w poziomie i ±0.5cm w pionie.

img40.imageshack.us/img40/6841/zatrzask.jpg
Rysunek 7.

Ta część (rys. 7.) jest odpowiedzialna za utrzymywanie kolby w wybranej przez strzelca pozycji. Jest ona ruchoma, blokada działa na zasadzie klina. Zwalnia się ją poprzez przyciśnięcie dźwigni, podnoszącej bolec.

img42.imageshack.us/img42/8088/dwigienka.jpg
Rysunek 8.1

Ta część (rys. 8.1) z kolei jest fragmentem blokady odpowiedzialnej za utrzymywanie w miejscu stopki kolby.

Przekrój (rys. 8.2) ukazuje mechanizm działania. Po przesunięciu w/w fragmentu w dół cały element przesuwa się i szczeliny w nim odblokowują całą stopkę, umożliwiając jej regulację. Po ponownym przesunięciu w górę, element blokuje stopkę dzięki wejściu w szczelinę prętów.

img31.imageshack.us/img31/7047/dwignia.jpg
Rysunek 8.2
Największą modyfikacją, którą wprowadziłem do swojej kolby jest oczywiście niespotykana dotąd w systemach AR-15 stopka kolby. Dzięki swojemu wyglądowi sprawia, że karabin łatwiej utrzymać mierząc do celu. Regulacja umożliwia dopasowanie jej wedle własnych potrzeb. Skorupa jest wykonana z włókna węglowego o gęstości 204 g/m2, stopka z gumy. Reszta elementów jest kompozytowa. Kolba w połączeniu z odpowiednio wybranym do dłoni chwytem przednim umożliwi celne oddawanie strzałów. W trakcie leżenia poduszka dodatkowo odciąży nieco kark.
Widoki:

Z tyłu:
img251.imageshack.us/img251/4686/kolbaty.jpg

Z góry:
img694.imageshack.us/img694/2402/kolbagra.jpg

Z dołu:
img135.imageshack.us/img135/5340/kolbad.jpg

Swoje sugestie zamieszczajcie proszę w komentarzach. Jeżeli chodzi o projekt 3D, to chciałbym serdecznie podziękować koledze Stanis69.

Przypominam, że plany przeważnie rzadko kiedy odzwierciedlają końcowy produkt. Na niektórych zrzutach jest niestety krzywy obraz, za co przepraszam, ale prościej nie jestem w stanie ustawić w programie.

Dzięki za czytanie!

SirHawk.

Kolba rózne miewa oblicza - projekt wysłany na konkurs

Komentarze
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
#1 | Wattie dnia April 24 2011 13:40:23
No cóż. Mam kilka uwag co do Twojego projektu:
-poduszka policzkowa mogłaby być dłuższa, lub przynajmniej jakaś jej regulacja ustawienia na długości,
-stopka kolby jest za bardzo wyprofilowana, w kamizelce czy plecaku nie będzie stabilności, ponieważ będzie się opierać tylko na końcach stopki,
-zaczep na zawieszenie jest tylko z jednej strony, przy zamianie na drugą rękę zawieszenie będzie już uciskać, tak samo pojemnik na baterię będzie przeszkadzać w celowaniu bo mocno odstaje (mógłby być bardziej skierowany w dół)
-dźwignia do regulacji długości kolby też mocno odstaje, może zahaczać o oporządzenie (większy kąt byłby lepszy)

Projekt już wysłałeś na konkurs?
#2 | SirHawk dnia April 24 2011 15:12:05
Cóż, tak. Jednakże jest jeszcze w ramach dodatkowych punktów możliwość wykonania prototypu projektu. Mogę przy nim wykorzystać wszelkie uwagi.
Jeżeli praca się przedostanie na dalsze etapy, poprawki zostaną wprowadzone na czas rozmów kwalifikacyjnych. Jeżeli nie - zrobię z nich użytek za rok, projektując coś innego.
#3 | rzeznicc dnia April 24 2011 19:57:59
hej,
na wstępie - super że pracujesz, praca prawdziwa a nie urojona (forumowe mądrzenie się) to najlepsza rzecz, a rezultaty z czasem są coraz lepsze
mając to na uwadze czas na koleżeńską krytykę, czyli rzeczową i prawdziwą -nie chcę tu zniechęcać, ale pomóc tak jak i mi inni pomogli

(przeczytałem tekst, wnioskuję jesteś nowy w dziedzinie robienia rzeczy)
W inżynierii (naukowcy budują, by się uczyć, podczas gdy inżynierowie uczą się, aby budować) od ładnego już czasu używa się programów parametrycznych, które niezwykle ułatwiają projektowanie, ale też tworzą niebezpieczną pułapkę ; łatwość kreślenia kształtów na ekranie nie przekłada na właściwy, prawdziwy proces projektowania; ot wiele osób skuszonych pozorną łatwością obsługi środowiska trójwymiarowego rysuje rzeczy niezwykle trudne i kosztowne w wykonaniu, a i często niefunkcjonalne ; ot psują się bo np. zbyt mały promień przekroju i coś się złamało.

Aby wykonać tę kolbę (wyzwania tutaj, ich rozwiązania poniżej):
1."plastik"; (patrz kompozyt w PS'ie) jest kształtowany na wtryskarkach, a tym potrzeba zaprojektować i wykonać formę wtryskową ; tego się nie robi dla prototypów, tylko dla produkcji seryjnej. Można też kupić kształtowniki z plastiku które się obrabia tak jak metale u tokarza, ale materiały tylko ułamek ceny, natomiast liczba ruchów narzędzi obróbczych pozostają taka sama jak np. dla aluminium, więc nie ma to dużego wpływu na cenę. Tak samo dość kłopotliwe jest projektowanie wyrobów gumowych sztuk jeden. Podobnie włókno węglowe- wiem że niektórzy potrafią z niego w garażu ulepić wspaniałe rzeczy, ale jak uzyskać tu z niego zakładane tu tolerancje? Sensowniejszym rozwiązaniem wydaje mi się zastosowanie aluminium ; wystarczająco wytrzymałe, wystarczająco lekkie, łatwe w precyzyjnej obróbce.

2.musisz zanieść rysunek techniczny do tokarza. U nas tokarz to bądź co bądź inteligentny profesjonalista, ale nie bardzo interesujący się czymkolwiek poza jego działką; nie doradzi, nie poprawi, ot zrobi tak jak jest, pod warunkiem że rysunek będzie czytelny. A zatem musisz nauczyć się rysunku technicznego, programy w tym pomagają, ale same nie rysują. Jeśli masz zamiar to robić na maszynach CNC, to patrz punkt niżej

3.kolba z modelu, szacunek pi razy oko, będzie cię kosztowała MINIMUM 700 pln materiały i robocizna, u tokarza. O ile twój szwagier nie jest prograMyślitą, operatorem i właścicielem stacji frezarskiej CNC to nawet o tym nie myśl - to naprawdę droga zabawa, bo koszt alternatywny pracy tej maszyny jest bardzo wysoki.

A zatem:

1. Są różna śmieszne techniki, np. Rapid Prototyping, pozwalające na "tanie" wytworzenie zadanych elementów w produkcji jednostkowej, ale u nas w regionie trzeba się zakręcić ostro żeby mieć dostęp do takich zabawek. Najlepszą metodą cięcia kosztów jest ... uwaga uwaga ... nauka projektowania Z przymrużeniem oka Głównym zadaniem projektowania jest odpowiednie na pytanie "jak zrobić to jak najtanie", czyli jak użyć jak najmniejszej ilości materiałów i pracy; a robi się to tak: szukamy w katalogach elementów typowych, normowych, a co za trym idzie tanich np. http://www.al-dor...ardowe.pdf
i projektujemy tak, żeby co się da można było wykonać z taniego kształtownika, a nie z bloku który trzeba frezować po każdej ścianie. Elementy można (alu) np. skleić i nie ma w tym żadnego wstydu, promy kosmiczne się klei, mosty itp. Opcji jest dużo.

2. U nas w kraju najpopularniejszą i dobrą książką jest Tadeusz Dobrzański Rysunek Techniczny Maszynowy stąd:
http://rapidshare...24_ski.pdf
Poza tym polecam książkę do nauki SolidWorksa (niestety język angielski się tu więcej niż przydaje) SolidWorks Bible, co roku jest reedycja, naprawdę przystępna i dobra pozycja. Bo prawdziwe projektowanie w tych programach to np. wymodelowanie podpórek stopki jak u ciebie, i policzenie poprzez program dla zadanej siły ich wytrzymałości, bo na oko to te podpórki będę ścinane, co wraz z karbem na łączeniu spowoduje że się złamią u podstawy – na tym polega idea programów parametrycznych, samo modelowanie to tylko zaczątek.

3. Jeśli celem jest posiadanie dobrej kolby, to naprawdę warto się rozejrzeć po ogromnym amerykańskim rynku osprzętu, kolb są setki, na pewno dostanie się odpowiedni model za cenę wysoką, ale mniejszą niż wytworzenie prototypu.
Natomiast jeśli ma być to forma edukacji ,zabawy, hobby, poszerzania horyzontów- warto, naprawdę warto się bawić, czytać, uczyć; jest to niestety nauka kosztowna.aha i na koniec bon mot: "Im więcej i piękniej opowiesz,, tym mniej i gorzej zrobisz" ; naprawdę, z doświadczenia, publiczne konsultacje do niczego nie prowadzą, lepiej jest znaleźć kolegów o podobnej smykałce i z nimi ferment prowadzić

elaborat napisał
bartek Z przymrużeniem oka

PS. ; „kompozyt” to „materiał złożony z co najmniej dwóch składników o właściwościach lepszych lub nowych w stosunku do sumy właściwości tych składników, np. laka, sklejka, bakelit”; elementów typowych nie modeluje się, jak np. zaczep pasa nośnego, ot robi się otwór i opisuje jaka typowa część (numer kat.) tam wchodzi
#4 | Sundowner dnia April 25 2011 01:03:45
Solidworks (Inventor i inne 3D CAD też) rozpieszcza, bo można w nich zaprojektować wszystko, tylko nagle się okazuje, że nasze nadzwyczaj eleganckie rozwiązania wymagają do wytworzenia SLS, czy innej kosmicznej technologii. Przykładowo, zakładając wykonanie całej skorupy z kompozytu z tkaniną węglową - jak chcesz wykonać wnękę w której pracuje blokada wysuniecia stopki ?

O ile ogranicza to kreatywność, należy zawsze oceniać pomysł pod katem wykonalności - tak i technologii wykonania prototypu, jak i produkcji seryjnej. Przykładowo kompozyt węglowy tak skomplikowanego elementu wymaga wykonania pod niego formy, zaprojektowania kształtu fragmentów maty, doboru żywicy (odporność mechaniczna, giętkość, zakres temperatur, wymagania technologiczne itp.), potem zakup materiałów i przygotowanie (z załatwieniem pompy próżniowej) itp. itd. Dla jednego komponentu - koszmar i bajońskie sumy.

Jeżeli masz ograniczone fundusze, skomplikowany komponent i brak dostępu do maszyny CNC, lub Stereolitografu. Proponuję zaprojektować tak, by można było wykonać model ze styroduru (tnąc i rzeźbiąc lutownicą), na jej bazie zrobić formę z gumosilu, lub podobnego materiału (są setki) i wykonać odlew żywiczny z dodatkiem wypełniacza (zmielona mata szklana jest bardzo praktyczna i tania). Jedyny dodatkowy sprzęt jaki tutaj potrzeba to stół wibracyjny - można zrobić ze szlifierki oscylacyjnej z Biedronki Z przymrużeniem oka

Wytrzymałość komponentów - wrzucić w COSMOSa, lub podobny program, albo policzyć ręcznie, bez tego się nie da nic zrobić. Chyba, że ma się ogromne doświadczenie, po 40 latach w biznesie i na oko się już ocenia, co i kiedy puści Z przymrużeniem oka

Co do samego projektu - już się mówi, że się do wszystkiego czepiam, więc nie napiszę nic, Wattie już podstawowe uwagi przedstawił.
#5 | Mario75 dnia April 25 2011 09:34:51
Sundowner piszesz bardzo merytorycznie. Więc to żadne czepianie się. Wszyscy Koledzy piszą chcąc pomóc Koledze, a nie jadąc po nim. Świetnie, że nie chcecie "zabić" inicjatywy i kreatywności, a wskazać kierunek oraz wyjaśnić jaki bagaż ze sobą wypada zabrać.

Sundowner czekamy na Twoje teksty zatem, zarówno w komentarzach jak i Artykuły.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Kalendarz
<< Grudzień 2021 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Reklama
Naszywki.pl

Statystyki reklamowe
Tagi©
Oddał rękę Arctic Combat Szkolenie Certyfikowane Makarov KWC MG 42 by MG Schutze Zmiana Survival Elektryczny Blow Back LIGA ASG Zbrojownia
Wszystkie Tagi
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Tag news

Sprzęt karabin Patenty paracord Relacje Strzelanie Medyk Snajper Mapa i kompas Recenzje Zapowiedzi Survival Bytowanie Taktyka Imprezy Znaki niewerbalne RTO Radio Testy sprzętu Kleszcze komary Pozornie trywialne Point Blank Filmy Ciekawostki Promocje Teamy Społeczność CQB KP SGO Combat Alert M65 Maskowanie Pirotechnika LIGA ASG Radio ASG Fatah Komiks Artykuły by Sebi Testy by Straszydło Blady Kącik Filmowy Teksty Pitera FIA Szkoła Partyzanantów

Przetłumacz stronę

Szybki tłumacz
Ostatnie Komentarze
News
[url=https://paccapita...
[url=https://victorias...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://www.theco...
[url=https://brandinge...
Artykuły
Świetne... :D a końców...
Foto
[url=http://www.hitche...
Wybrane Strony
[url=https://www.piico...
Od 20110217 Odwiedziny gości:
Dziś:8,826
Wczoraj:32,043
W tym tygodniu:145,737
W tym miesiącu:71,702
W tym roku:10,677,756
Wszystkich:67,395,256
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Engami
05-04-2021 14:22
Z on zadanie zakr?tu ilo?ci mocnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? zawiadomienia autonomicznej cechy lokalu, kto sced

Engami
05-04-2021 12:40
Z jego osoba Myślija prze?omu liczby spokojnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo baza ogloszen oddzielnej cechy lokalu, k

Engami
14-01-2021 22:25
Z on zadanie zwrotu sumy równowarto?ciowej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe anonse osobnej cechy lokal

Engami
14-01-2021 20:59
Z on funkcja zakr?tu liczbie p?ynnej udost?pnionej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci czy te? oferty pracy krakow nowa huta odmiennej ce

Engami
13-01-2021 16:20
Z jego osoba zadanie skr?tu ilo?ci równowarto?ciowej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? posiad?o?ci b?d? serwis ogloszeniowy odmiennej

Engami
13-01-2021 00:42
Z jego osoba obowi?zek zakr?tu liczbie g?adkiej udzielonej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? oferty samoistnej cesze lokalu, j

Engami
12-01-2021 23:21
Z jego osoba funkcja skr?tu sumie prostej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? posiad?o?ci b?d? oferty pracy krakow nowa huta osobnej cec

Engami
12-01-2021 21:15
Z jego osoba Myślija zwrotu liczbie p?ynnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cechy lokalu, j

Engami
12-01-2021 19:54
Z on zadanie zakr?tu sumie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo olx ogloszenia praca wroclaw autonomicz

Engami
11-01-2021 23:14
Z on Myślija prze?omu sumie ?agodnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci albo praca rzeszow oferty rzeszowiak samodzielnej w?

Engami
11-01-2021 21:55
Z on Myślija skr?tu wielko?ci spokojnej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo [url=http://portal
owo.nysa.pl]najnow
sze oferty pracy warszawa i okolice kierowca c e[/u

Engami
07-01-2021 23:38
Z on obowi?zek skr?tu liczbie regularnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? posiad?o?ci wzgl?dnie [url=http://web.sp
ecjalistyczneoserw
isy.pl]express bydgoski praca ogloszen

Engami
07-01-2021 22:11
Z on zadanie zwrotu sumy lekkiej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? nieruchomo?ci lub sprzeda samoistnej cechy lokalu, kto prze

Engami
06-01-2021 15:40
Z on obowi?zek prze?omu wielko?ci spokojnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe wiadomosci oddz

Engami
06-01-2021 14:11
Z on funkcja skr?tu sumie p?ynnej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie oferty pracy warszawa bia Loleka olx autono

Engami
05-01-2021 16:54
Z on funkcja prze?omu liczby lekkiej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie baza lokalna samodzielnej w?as

Engami
05-01-2021 15:32
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy pewnej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie oferty pracy money lubliniec sam

Engami
28-12-2020 11:51
Z jego osoba zadanie zakr?tu liczbie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? [url=http://ogloos
zeniowo.pl]oferty pracy krakow nowa huta olx

Engami
28-12-2020 10:34
Z jego osoba Myślija prze?omu wielko?ci p?ynnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo ogloszeniowo oddzielnej cechy lokalu, kt

Engami
12-12-2020 12:17
Z jego osoba zadanie zwrotu wielko?ci p?ynnej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci czy te? ogloszenia praca plock plocman samo

Engami
12-12-2020 10:58
Z jego osoba funkcja prze?omu ilo?ci prostej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? internetowe anonse samoistnej cec

Engami
09-12-2020 12:52
Z on funkcja prze?omu wielko?ci ?agodnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci b?d? lokalne oferty odr?bnej cechy lokalu, kto p

Engami
09-12-2020 11:23
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy mocnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca lubliniec oferty samoistnej w?a

Engami
04-12-2020 15:03
Z on zadanie skr?tu sumy ?agodnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca plock bezplatne ogloszenia samoistnej w?asno?c

Engami
04-12-2020 13:39
Z jego osoba Myślija prze?omu kwoty równowarto?ciowej u?yczonej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cesz

Niezbędnik - Essentials :
Wspomnienia: