Nawigacja
POLECANE
ZNAJOMI
Ankieta
Czy jesteś zwolennikiem używania magazynków typu:

Real/Low/Mid-Cap
Real/Low/Mid-Cap
86% [149 głosów]

Hi-Cap
Hi-Cap
14% [24 głosy]

Ogółem głosów: 173
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 11.01.11

Archiwum ankiet
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 6:58
Zachód słońca: 17:17
Dzień trwa:
10 Godzin 19 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 8:14
Archiwum News 2014:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2013:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2012:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2011:
Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Archiwum News 2010:
Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Garść informacji o kurtce M65 by Blatio

Garść informacji o kurtce M65 by Blatio

Blatio Blatio - człowiek, który sporo wie o M65
 
Ten artykuł stanowi własność intelektualną autora.
Wykorzystywanie go (lub jego fragmentów) gdziekolwiek, bez konsultacji z autorem jest zabronione.
 
 
Na zdjęciu w M65 Team C/3/75th Rangers Koszalin w BDU Woodland od lewej: Fubar, Mario, Dantee, Sebi, Patol i poniżej Marduk

KURTKA M65 - KILKA RZECZY, KTÓRE WARTO WIEDZIEĆ
Wrzesień 2007 r.;
aktualizacja - styczeń 2011 r.
Kurtka M65 to jeden z najbardziej kultowych ciuchów na świecie, obok pary błękitnych dżinsów. Wielu o niej słyszało, wielu ją posiada, wielu chciałoby ją mieć. Jej charakterystyczny prosty krój przez wielu do dziś uznawany jest za wzór funkcjonalności oraz swego rodzaju ponadczasowej elegancji. Kurtka ta mimo upływu ponad 40 lat od wprowadzenia jej do służby, nie zestarzała się ani na jotę i do dziś można ją znaleźć w użytku, nawet w US Army, która mimo posiadania od dawna nowoczesnych zestawów ECWCS czy APECS, w ostatnich latach ponownie zamówiła nieco zmodernizowane kurtki M65 w kamuflażu UCP. Kariera M-ki ciągle trwa, mimo, iż wielu uznało ją już za zakończoną.

W artykule tym nie zamierzam przedstawiać historii kurtki ani jej całego rozwoju. Te informacje można znaleźć zarówno na stronach internetowych, jak i w ciekawych i dobrze opracowanych artykułach, np. w "Komandosie". Chciałbym się skupić na informacjach praktycznych, o które często pytają/pytali ludzie odwiedzający forum NGT.pl. Wątek poświęcony kurtce M65 rozrósł się do tak monstrualnych rozmiarów, że mało komu chce się wertować go od początku i co jakiś czas pojawiały się tam te same pytania, na które niektórzy z nas udzielają non stop tych samych odpowiedzi. Artykuł ten składa się z części, zawierających (mam nadzieję) w miarę wyczerpujące odpowiedzi na teoretyczne pytania i wątpliwości.

Kontrakt, oryginał a kopia

Na początek warto się zastanowić, co rozumie się pod pojęciem "oryginalności" kurtki? Każdy produkt opatrzony marką jakiejś firmy można uznać za oryginalny produkt tej firmy. W przypadku kurtki M65 należy jednak wyjaśnić sobie pewne kwestie. Ja osobiście za kurtkę "oryginalną" uznaję kurtkę KONTRAKTOWĄ, czyli taką, która uszyta została na zamówienie armii Stanów Zjednoczonych, a więc na jej produkcję został podpisany kontrakt. Warto zaznaczyć, że wszystkie firmy musiały spełniać te same normy i rygory jakościowe i materiałowe, więc formalnie między kontraktowymi kurtkami różnych producentów nie powinno być różnic. Wybierając kurtkę należy się kierować bardziej tym, czy kurtka posiada w ogóle kontrakt, niż kto ją wyprodukował.

Kontraktorami US Army w przypadku umundurowania (nie tylko M65, ale też innego, np. BDU, ACU) było wiele, wiele firm. Tutaj wymieniam wszystkich do tej pory przeze mnie zaobserwowanych, którzy mieli coś wspólnego z systemem M65:

Kurtki (oliwkowe, woodland, desert, UCP):

- Alpha Industries, Inc.
- John Ownbey Co., Inc.
- So-Sew Styles, Inc.
- Golden Mfg. Co., Inc.
- Winfield Mfg. Co.
- Cherokee Industries, Inc.
- Rolane Sportswear, Inc.
- Bonham Mfg. Co., Inc.
- Mason & Hughes Inc.
- Sportsmaster Inc.
- Vanderbilt Shirt Co., Inc.
- Southern Athletic Inc.
- Issachar Mfg.
- Apparel Corp. of America
- Centre Mfg. Co., Inc.
- Isratex, Inc.
- American Apparel, Inc.
- RutterRex, Inc.
- Propper Inc.
- Defense Personnel Support Center

Podpinki:
- Gibraltar industries, Inc. / Gibraltar Fabrics, Inc.
- Isratex, Inc.
- Guida Clothing, Co., Inc.
- Royal Maid Association For The Blind, Inc.
- Cherokee Industries, Inc.
- Benchmark Industries, Inc.
- Morgan America Corp. of Tenn.
- Patriot industries
- Winfield Mfg. Co.
- Carribean Needle Point, Inc.
- S & S Garment Mfg. Co.
- Kings Point Mfg. Co., Inc.
- Lakeview Sportswear Co., Inc.
- Selma Apparel Corp.
- Hialeah Industries, Inc.
- Intamar Logistics, Inc.

Spodnie M65:
- Quality Apparel Mfg. Inc.
- Winfield Mfg. Co.
- Menlo industries, Inc.

Parki M65:
- Vanderbilt Shirt Co., Inc.
- Carbon Hill, Co., Inc.
- So-Sew Styles, Inc.

Oraz zapewne wielu innych, o których jeszcze nie wiem.

Wielu producentów, np. Alpha, Golden czy Winfield oprócz produkcji kontraktowej prowadziło również produkcję "cywilną", czyli bez kontraktu, równolegle do produkcji wojskowej. Do dziś chyba najbardziej znaną firmą prowadzącą produkcję pokontraktową jest Alpha. Pamiętać należy jednak, że mimo tego samego producenta, produkcja "cywilna" nie musiała już spełniać warunków kontraktu, więc mogła się różnić jakościowo od kontraktu. Jeśli chodzi o Alphę, to jakiś czas temu ta słynna firma przeniosła większość produkcji za granicę, jej M65 są dziś szyte np. w Chinach czy Egipcie. Mimo to, wielu ludzi uznaje jeszcze "cywilne" kurtki tych firm za "oryginały", co może byłoby prawdą w przypadku starszych egzemplarzy szytych w USA. Obecnie jest to już tylko naciąganie legendy.

Warto wspomnieć również o pokontraktowej produkcji Winfielda, którą można rozpoznać po tym, że "cywilne" kurtki na metkach mają nazwę producenca "Winfield International" zamiast "Winfield Mfg."

UWAGA!
Kurtki kontraktowe, jeśli już posiadały gdzieś wypisaną nazwę producenta, to tylko na metce głównej (bywały też dwie, a w początkowej fazie produkcji trzy). Żadna kurtka kontraktowa nie posiada dodatkowych metek z logiem lub nazwą producenta. Na metce głównej raczej też nie znajdzie się wypisanego USA jako kraju produkcji.
Wszelkie dodatkowe metki z nazwą lub logo producenta, pojawiające się w jakimkolwiek miejscu na kurtce świadczą o jej cywilnej produkcji. Np. Alpha stosuje małe metki wszyte z boku jednej z kieszeni na klatce piersiowej.

Dzięki popularności kurtki M65, namnożyło się przez lata tak wiele jej kopii i podróbek, że ciężko chyba nawet powymieniać wszystkie firmy, które kiedykolwiek je produkowały. Za kopie uznaję kurtki, które nigdy nie miały nic wspólnego z produkcją kontraktową. Niestety w odróżnieniu od kontraktów, kopie w lwiej części nie są już zbyt dobrze wykonane. Różnice w stosunku do kontraktów dostrzegalne są zwłaszcza w składzie materiału, odwzorowaniu kroju oraz jakości szwów itp.

Do bardziej lub mniej popularnych producentów kopii, dostępnych dziś na polskim rynku, których zaobserwowałem, należą:
- Helikon Tex
- Fostex Garment
- Mil-Tec / Sturm
- Surplus / Regiment
- Teesar
- Texar
- Rothco
- Propper (choć robi także i kontrakty)
- Concord
- wiele innych, niezidentyfikowanych, pochodzenia głównie azjatyckiego.

Tutaj warto zauważyć, że spośród wszystkich kopii podobno najbardziej godny zainteresowania jest Helikon Tex. Według porównania przeprowadzonego przez MMS "Komandos", kurtki M-65 produkowane przez Helikona, to obecnie najlepsze kopie dostępne na rynku, zarówno pod względem materiału, jakości wykonania, oraz odwzorowania kroju i detali kurtki.
Ja osobiście mam co do tego mieszane uczucia. Mam dwie kurtki Helikona, jedną z początkowego okresu produkcji (2004 r.) - fatalna jakość materiału, niedopracowany krój i "falujące" zamki. Druga z kurtek, kupiona w 2009 r. (w nietypowym kolorze - polska Pantera wz.93) ma już znacznie lepszy krój i lepszą jakość materiału. Zamek niestety nadal "no name", zaczyna po jakimś czasie lekko "falować", ale jest lepiej niż w pierwszym modelu kurtki. Była ponoć seria M65 by Helikon z zamkami YKK, warto o nie pytać u sprzedawców.

Od kurtek pozostałych producentów, powiem w telegraficznym skrócie, lepiej się po prostu trzymać z daleka, ponieważ oferują one niezbyt dobrą jakość, za stosunkowo wysoką cenę. Firma Propper jakiś czas temu dostała kontrakt US Army na produkcję kurtek M65 w UCP, ale generalnie kurtki M65 tej firmy uznawane są za kopie (choć sama firma kontrakty dla US Army - np. czapki czy kaptury do Parki produkowała już dawno).

 

Na zdjęciu w M65 Team C/3/75th Rangers Koszalin w BDU Woodland od lewej: Bones, Fubar któremu Dantee przypina "specialista".


Co to jest kontrakt, a co to NSN?

Te pytania pojawiają się dość często, a informacje na ten temat są dla wielu bardzo istotne jeśli chodzi o sprawdzenie źródła pochodzenia kurtki.

Numer kontraktu (Contract No.) jak sama nazwa wskazuje, to oznaczenie umowy, jaką US Army zawarło z danym producentem na produkcję określonego asortymentu odzieży. Kurtki posiadające kontrakt, są uznawane za najbardziej "kultowe". Poza tym, jak już wcześniej wspomniałem, kurtki kontraktowe musiały spełniać normy produkcyjne armii amerykańskiej, więc kontrakt stanowi tutaj niejako gwarancję jakości (aczkolwiek występowały pewne wyjątki także od tej reguły).

Aby nie wdawać się w szczegółowe objaśnianie symboli, warto zapamiętać, że przykładowe kontrakty kurtek M65 to:
- DSA100-75-C-1200 (sprzed 1977 r.)
- DLA100-78-C-0379 (po 1977 r.)
- SPO100-99-D-0303 (produkcja nowsza).

3-literowy symbol oznacza agencję rządową, która złożyła zamówienie, zaś środkowa liczba dwucyfrowa to rok produkcji (kolejno - 1975, 1978, 1999).

Numer NSN (National Stock Number) to tak jakby numer magazynowy odzieży. Określa on produkty, które są zatwierdzone przez rząd USA do użytku. Jako ciekawostkę warto dodać, że numer NSN mogą posiadać także niekontraktowe produkty, np. Alpha na swoich kurtkach cywilnej produkcji umieszcza również numery NSN. Numer NSN, jeśli jest autentyczny, powinien precyzyjnie określić rodzaj ubioru, jego kolor oraz rozmiar.

UWAGA!
Numer NSN nie określa nigdy roku produkcji ani producenta. Tylko typ i cechy charakterystyczne wybranego artykułu.
Przykładowe numery NSN to:
- 8415-782-2936 (przed 1974 r.)
- 8415-00-782-2936 (po 1974 .)

Aby rozszyfrować numer NSN, warto wiedzieć jedynie, że przykładowa liczba 782 oznacza kolor kurtki, 00 oznacza kraj produkcji (00 i 01 to USA), natomiast 4 ostatnie cyfry to rozmiar i typ.

Jak sprawdzić numer NSN?
Istnieje możliwość sprawdzenia, czy posiadany przez nas produkt jest zgodny ze swoim numerem NSN. Aby to uczynić, należy udać się pod ten adres:
http://web.govliquidation.com/auction/haystack?nsn=8415007822888
W celu sprawdzenia NSN-u, należy w okienku adresowym wykasować to co jest po "=" i na to miejsce ręcznie wpisać swój NSN. Jeśli znajduje się on w bazie, to powinny się ukazać dane zgodne ze stanem faktycznym kurtki. Jeśli więc posiadamy kurtkę rozmiaru Medium/Regular w kamuflażu woodland, to po wpisaniu jej NSN-u, te same informacje powinny się ukazać na ekranie naszego monitora. Jeśli pojawi się inny przedmiot - trudno, kurtka jest najpewniej fałszywa. Może się też zdarzyć, że danego numeru nie ma w bazie - wtedy też można nabrać podejrzeń.

W przypadku, gdy ten adres nie działa, można spróbować tutaj:
http://www.dscc.dla.mil/search/nsn/

UWAGA!

W kurtkach z pierwszych lat produkcji zarówno kontrakt jak i NSN mogą wyglądać całkiem inaczej. Może się nawet zdarzyć, że numeru NSN będzie brakowało.

Metki

M65 Olive


W rozpoznaniu oryginalności / kontraktowości kurtki, największe znaczenie mają metki, które były stosowane w kurtkach M65. Dla kogoś obeznanego w temacie jedno spojrzenie na metki bywa wystarczające, by odróżnić kontrakt od podróbki.

Już sam rodzaj i umiejscowienie metek ma znaczenie. W pierwszych kontraktach z lat 60-tych stosowano przeważnie dwie białe metki - jedna z numerami, rozmiarem i ewentualnie nazwą producenta, druga - z "instrukcją obsługi" kurtki.Metki takie bywały najczęściej umieszczone w dwóch różnych miejscach na kurtce - ta pierwsze z reguły na karku, zaś druga na podszewce w miejscu prawej dolnej kieszeni.
Zdarzały się także M65, które posiadały potrójne metki - dwie (duża i mała) naszyte obok siebie, a trzecia umieszczona w innym miejscu na kurtce.

Oto przykłady metek podwójnych:

Górna
image

Dolna:
image

A tutaj przykład metki "potrójnej" - na zdjęciach są ukazane najpierw górna - z rozmiarem, a pod nimi zespół dwóch dolnych:

image
image

W późniejszym czasie, w latach 70-tych zaczęto stosować jedną metkę zintegrowaną, zawierającą wszystkie potrzebne informacje na jednym kawałku białej tkaniny, naszywanej odtąd w jednym miejscu - na karku.Na metce dane odnośnie rozmiarów i numerów kontraktu i NSN oddzielono od instrukcji grubą czarną kreską:

image

Gdzieniegdzie, tak jak w przypadku tej metki, nazwa producenta mogła pojawiać się u dołu metki:

image

Później, w latach 80-tych metki z białej tkaniny zastąpiono dużymi metkami ze specjalnej impregnowanej włókniny koloru zielonego - taki stan utrzymano do końca produkcji oliwkowych M65 (już z plastikowymi zamkami):

image

A tutaj przykład metki z oliwkowej M65 z ostatnich faz produkcji (kontrakt z 1991 r.):

image

M65 Woodland

We wprowadzonych w pierwszej połowie lat 80-tych kurtkach w woodlandzie, metki były wykonane (podobnie jak w oliwkowych M65) z materiału koloru białego:

image

Niedługo później zmieniono je na duże metki z włókniny barwionej na zielono (i tak już zostało):

image

Przykładowa metka z kontraktem z 1999 r.:

image

This image has been resized to fit in the page. Click to enlarge.A tu inna, z późnym kontraktem dla firmy RutterRex z roku 2004:

image

M65 Desert 3color

W przypadku kurtek M65 w kamuflażu Desert 3color, występowały tylko duże metki z impregnowanej włókniny, lecz w odróżnieniu od woodlandów i oliwek, miały kolor piaskowy:

image

Nie zmieniło się to zasadniczo później. Przykładowy kontrakt z 1996 roku:

image

M65 w kamuflażu UCP

I na koniec opowieści o metkach, przykład najnowszej - z M65 w kamuflażu Universal Camouflage Pattern z 2006 r.:

image

Z czego jest wykonana M65?


Oryginalna, kontraktowa M-65 wykonana jest z mieszanki bawełny z nylonem w proporcjach 50/50. Materiał ten od skrótu słów Nylon/Cotton zwany jest NYCO. Materiał ten ma dość wysoką gramaturę, jest dość ciężko, bardzo gesto tkany i mocny. W kurtkach produkowanych od lat 80-tych (w kamuflażu "woodland" od 1982, "desert 3 color od 1989 r.) gęstość uległa zmianie. Dlatego warto wiedzieć, że kurtki z wcześniejszych lat produkcji (60.-70.) mogą sprawiać wrażenie bardziej "pancernych" od swych następczyń.Podszewka kurtki M-65 powinna być wykonana z cienkiej bawełnianej popeliny, lub także z mieszanki NYCO. Zdarzały się także podszewki wykonane z rip-stopu (charakterystyczna kratka). Wszelkie odstępstwa od składu materiału zarówno warstwy zewnętrznej jak i podszewki (np. Polyester/Cotton), świadczyć powinny o tym, że kurtka nie jest kontraktowa. W kopiach bardzo często materiał zewnętrzny wykonywany jest właśnie z mieszanki 65% poliester + 35% bawełna. Zdarzają się też kopie ze 100% bawełny.

UWAGA!
Nie na wszystkich kurtkach kontraktowych na metkach podawany jest skład materiału, zwłaszcza w starszych kurtkach. Czasami brakuje tylko składu podszewki.

W jakich kolorach produkowano kontraktowe M65?

Początkowo kurtkę M65 produkowano w kolorze Olive Drab (OD) lub Olive Green (OG-107). Generalnie można oba kolory zakwalifikować jako gładki oliwkowy. Dzisiaj właśnie te egzemplarze, w gładkiej zieleni są najbardziej poszukiwane i, niestety, coraz mniej dostępne (mowa o kontraktach).

image

Jak już napisałem wcześniej, od 1982 r. wprowadzono do produkcji kurtkę w kamuflażu "woodland":

image

W 1989 r. wprowadzono wersję w kamuflażu pustynnym "Desert 3color":

image

Od niedawna dla US Army produkuje się zmodernizowane M65 w kamuflażu pikselowym UCP. Kurtki te są nieco zmodyfikowane, m.in. nie posiadają już pagonów i posiadają na ramionach rzepy:

image

Można więc przyjąć, że kurtki M65 w kolorach innych niż powyższe, nie są kontraktowe. Spotyka się na przykład M65 w kamuflażu "metro" (miejski) czy też "treebark" (kora drzew). Widywano także M-ki piaskowe, czarne, białe, a nawet takie wynalazki jak M65 w kamuflażu szwedzkim, w niemieckim flecktarnie. Sam kiedyś widziałem podróbkę M65 w kolorze malinowo-czerwonym, albo też z czarnej skóry.

UWAGA!

Nie produkowano M65 w kamuflażu pustynnym "desert 6 color", którego następcą był "3 color".
Kolejna sprawa: kaptur arktyczny z parki M65, który z powodzeniem można było stosować w kurtce M65, produkowany był tylko w kolorze oliwkowym.

Jakie zamki stosowano w M65?


Kontraktowość, czy też szeroko rozumianą oryginalność M65 można rozpoznać również po rodzaju dodatków krawieckich w nich stosowanych. Podstawowa zasada jest taka: nie stosowano "no-name'ów". Wszystkie zamki (przynajmniej główny) posiadały sygnatury producenta. Sygnatury mogły mieć również napy, chociaż to akurat nie jest regułą. M65 z wczesnej produkcji posiadały zamki w "srebrnym" kolorze, wykonane (najpewniej) ze stopu aluminium, przypuszczalnie z cynkiem. Te kurtki są dziś praktycznie rarytasem. Najdłużej jednak stosowano zamek mosiężny, najbardziej charakterystyczny dla M-65. W późniejszych woodlandach stosowano pierwotnie zamek mosiężny, później jednak zastąpiono go suwakiem z wytrzymałego tworzywa sztucznego - YKK Vislon (ten sam typ zastosowano również w "desert 3 color").

Wedle dość ciekawej informacji uzyskanej przeze mnie od Lukabest, w niektórych "bezimiennych" M65 z początku produkcji (1967 r.) umieszczano zamki mosiężne (!) firmy Talon. Tak więc nie tylko "srebrne" zamki mogły się wtedy trafić.
Trzeba jednak być ostrożnym, ponieważ nieraz zdarzało się, że do starych "srebrnych" kurtek ze zniszczonymi zamkami wszywano nowsze, mosiężne, należy mieć tego świadomość.

Ja sam jestem w posiadaniu M-ki, w której dokonał się proce odwrotny - oryginalny główny zamek mosiężny Scovill (M65 z roku 1974) został zastąpiony "cywilnym" aluminiowym zamkiem Simco. Wiem, bo sam tej operacji dokonałem, dzięki temu kurtka znowu się nadaje do użytku.

Do najczęściej spotykanych marek zamków stosowanych w M65 należą m.in.:
- Scovill
- Conmar
- Serval
- General
- Rapid
- Ideal
- Talon
- YKK

Warto dodać, że Alpha w swojej cywilnej produkcji używa od długiego czasu zamków firmowanych własną nazwą (Alpha).
Inna dość istotna informacja - w większości kontraktowych kurtek M65, jakie widziałem, metalowe napy sygnowane są marką RAUF Co.

Problemy z rozmiarówką

Teoretycznie problemów jako takich być nie powinno. Rozmiarówka amerykańska dla wszystkich artykułów umundurowania jest ujednolicona. Rozmiar (zarówno spodni jak i kurtek oraz bluz) podawany jest zawsze w dwóch wymiarach: na szerokość oraz na długość (wzrost).

Rozmiary szerokości (obwodu w klacie):
- XSMALL: 74-84 cm
- SMALL: 84-94 cm
- MEDIUM: 94-104 cm
- LARGE: 104-114 cm
- XLARGE: 114-124 cm
- XXLARGE: 124-134 cm

Rozmiary długości (wzrostu):
- XSHORT: 150-160 cm
- SHORT: 160-170 cm
- REGULAR: 170-180 cm
- LONG: 180-190 cm
- XLONG: 190-200 cm

W praktyce wygląda do tak, że na metce (przeważnie u góry) podany jest najpierw rozmiar szerokości, potem długość, np. Small Regular, albo Medium Short.W teorii wystarczy znać swoje własne rozmiary (obwód w klacie / wzrost) by dopasować sobie kurtkę. Pamiętać należy, że M65 były przeznaczone na zimną pogodę, więc już z założenia były projektowane by "współpracować" z nylonowo-poliestrową podpinką i uszyte tak, aby mieć na nią rezerwę. Tak więc jeśli ktoś ma np. 104 cm w klacie, to powinien się mieścić w rozmiar Medium, bez obaw, że braknie miejsca na podpinkę.

Z przeprowadzonych jednak na forum pomiarów użytkowników kurtek, wynikło jednak, że poszczególne egzemplarze w ramach jednego rozmiaru, np. Medium Regular potrafiły się różnić wymiarami nawet o kilka centymetrów, np. szerokość pod pachami wahała się od 58 do 62 cm, podobnie szerokość w barach między pagonami. Takie rozbieżności zdarzały się nawet w ramach jednego producenta. Dlatego też mimo wszystko, najlepszym sposobem jest po prostu zmierzenie kurtki osobiście, jeśli jest taka możliwość.

Czasami może się okazać, że komuś o wzroście 173 cm będzie pasowała jeszcze kurtka długości Short, a komuś o klacie 106 cm będzie jeszcze pasował rozmiar Medium. Mogą być też sytuacje odwrotne - ktoś ma 177 cm wzrostu, a w kurtka rozmiaru Regular ma na przykład za krótkie rękawy. Tutaj sprawa jest bardzo indywidualna i zależy od gustu. Ktoś woli gdy kurtka sięga mu za pośladki, ktoś inny zaś woli gdy kurtka jest nieco krótsza. Ktoś lubi, gdy kurtka jest dopasowana w barach i klacie, ktoś inny lubi mieć z kolei trochę luzu. Dla pewności trzeba mierzyć. Ale mimo wszystko, rozmiarówka jest dość dobrze pomyślana i osoby mieszczące się w środkowych pułapach danego rozmiaru, powinny się w nim dobrze czuć. Ja na przykład mam 174 cm i 104 w klacie i rozmiar Medium/Regular jest w sam raz. Jedyny problem stanowią zbyt długie rękawy, ale to nie wina rozmiarówki, lecz tego, żejestem człowiekiem o stosunkowo krótkich rękach. Ludzie o normalnych proporcjach nie powinni mieć problemu.

UWAGA!
Na oryginalnych metkach najczęściej podane są zakresy każdego z rozmiarów w calach np.: MEDIUM REGULAR, Height: From 67 to 71 in., Chest: From 37 to 41 in., NATO Size: 7080/9404

Czasami na niektórych podróbkach te parametry podawane są w centymetrach. Świadczy to dobitnie o nieautentyczności kurtki. W centymetrach podany może być jedynie tzw. NATO Size (tu: pod rozmiarami w calach).

Podpinka do M-65
Dla poprawienia własności termicznych kurtki M65, od samego początku stosowano w niej podpinkę. Podpinka składa się z warstwy zewnętrznej z cienkiego nylonu rip-stop, oraz poliestrowego wypełnienia. W założeniach ma utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała do -15 stopni mrozu (co oczywiście jest względne i zależy od indywidualnej wrażliwości termicznej człowieka - dla mnie poniżej 0 stopni podpinka to za mało). Podpinka jest lekka i niezbyt gruba, więc wyposażona weń kurtka, nie zrobi z nas od razu "bałwanka", jak to na przykład dzieje się z zestawem zimowym wz.93 Wojska Polskiego.

Oryginalność podpinki sprawdzamy na tych samych zasadach co kurtki - podpinki tak samo mają swoje kontrakty i NSN-y. Jako ciekawostkę można dodać, że oryginalne podpinki mają nieco inny odcień nylonu w rękawach niż zastosowanego na część centralną. Szczerze mówiąc, nie wiem z czego to wynika.

Dwie popularne marki producentów podpinek, jakie pojawiają się najczęściej, to Gibraltar i Isratex. Oczywiście producentów podpinek było więcej - są wymienieni wcześniej w artykule.

Oryginalne podpinki są dostępne np. na aukcjach internetowych. Kupując podpinkę należy zwrócić uwagę, by jej rozmiar zgadzał się z rozmiarem kurtki, czyli jeśli kurtkę mamy rozmiaru Small, to i podpinka powinna być oznaczona tym rozmiarem. Może się jednak zdarzyć, że rozstaw dziurek na guziki w podpince nie do końca będzie się zgadzał z rozstawem guzików na kurtce - nie należy się tym przejmować, to się zdarzało. Wystarczy przeszyć guziki w kurtce i dopasować je do otworów w podpince.

Ceny i osiągalność


W tej chwili bardzo trudno jest dostać kontraktową M65 w oliwkowym kolorze i w dodatku w pożądanym przez siebie rozmiarze. Przykładowo na aukcjach internetowych oliwkowe kontrakty pojawiają się rzadko, czasami nawet sporadycznie. Nieco lepiej jest z nowszymi kurtkami w "woodlandzie" oraz "desert 3 color". Ceny tych ostatnich potrafią oscylować nawet w dość rozsądnych granicach, czasami nawet w okolicy 100 zł za egzemplarz w bardzo dobrym stanie. Wiele zależy tu od sprzedającego.

Zdarzają się oliwkowe kontrakty, nawet nieużywane w stanie magazynowym, ale ich ceny potrafią grubo przekraczać 400, a nawet 500 zł. Czasami trafić można na używany egzemplarz za rozsądne pieniądze, zwłaszcza od prywatnych użytkowników, nie zajmujących się handlem. Problem może być w tym momencie z rozmiarem, zwłaszcza z rozmiarami nietypowymi. Używane M65 w "woodlandzie" lub "desert" potrafią chodzić czasami po bardzo rozsądnych cenach (zależnie od stanu), więc jeśli ktoś szuka kurtki w którymś z tych kamuflaży, powinno mu pójść łatwiej niż w przypadku oliwki.

Z oliwek osiągalne są też nowe, nieużywane kurtki np. Alphy, ale już cywilnej produkcji, nie kontraktowe. Ich ceny potrafią także sięgać śmiało ponad pułap 400 zł.A są i też tacy "specjaliści" (chodzi o sprzedawców), którzy wykorzystując legendę Alphy, sprzedają produkowane już w Chinach M65 tej marki nawet za 600 zł.

Tak jak już wspominałem, można także nabyć tańsze kopie, których na aukcjach pełno, jednak z ostatnich informacji wynika, że podobno produkty Helikona są najbardziej warte uwagi, zwłaszcza ze względu na odwzorowanie oryginału. Ofertę można sprawdzić na: http://www.helikon.wroc.pl lub u jednego ze sprzedawców Helikona.Oprócz tego pozostają jeszcze liczne sklepy militarne i demobile zarówno internetowe, jak i "na żywo". Ceny kształtują się różnie, ale najczęściej jeśli już się trafi kontraktowa kurtka, to tania przeważnie nie jest. Zaletą jest możliwość obejrzenia na żywo i przymierzenia w niektórych sklepach na żywo.

Polecam także systematyczne szperanie po "ciuchlandach" wszelkiej maści. Ja sam swoją M65 z Cherokee Industries z kontraktem z 1975 roku trafiłem za 30 zł, niemal w idealnym stanie. Podobne doświadczenia mieli także inni forumowicze. Może się czasami komuś poszczęści.

Pranie i impregnacja M65

Szczegółowe dane na temat pielęgnacji kurtki są umieszczone na metce z instrukcją. Każda oryginalna kurtka posiada takową. Generalnie można przyjąć, że kurtkę najlepiej prać w 40 stopniach, w łagodnym proszku do kolorów. Ja osobiście raczej się nie bawię w jakieś specjalne konwenanse, tylko włączam pralkę na 40 stopni, program do bawełny, wirowanie, proszek do kolorów. Po wypraniu wyciągam kurtkę z pralki i wieszam na wieszaku do ubrań nad wanną i zostawiam do wyschnięcia. Pamiętać należy, że nie należy kurtki wyżymać ani wykręcać.

Wieszak, na którym rozwieszamy kurtkę powinien nie mieć elementów metalowych, które mogłyby mieć kontakt z kurtką i zostawić ślady korozji. Najlepsze moim zdaniem są wieszaki plastikowe.

Kolejna sprawa: po wyschnięciu, dla bezpieczeństwa, lepiej kurtki NIE PRASOWAĆ! Zawarty w materiale nylon może się stopić, zostawiając nieusuwalne lśniące ślady. Ja swoich kurtek nie dotykam nigdy żelazkiem. NYCO ma tę magiczną właściwość, że choćby nie wiadomo jak pomięta była kurtka po wyschnięciu, to po jakimś czasie normalnego noszenia, materiał sam się rozprostowuje i wygładza.

Kurtka M65 fabrycznie jest zaimpregnowana fabrycznie specyfikiem o nazwie Quarpel, wymyślonym przez kwatermistrzostwo US Army jeszcze w latach 60-tych. Impregnat ten od nowości wytrzymuje (podobno) około 15 prań i zapewnia dość dobrą odporność na chłonięcie wody przez materiał. Należy pamiętać, że M65 to nie kurtka przeciwdeszczowa i przy silnej ulewie nie ma siły - po jakimś czasie puści wodę. Impregnat po prostu spowolni ten proces, chociaż przy lżejszych deszczach potrafi dać sobie radę bardzo dobrze.

Po jakimś czasie, po wielu praniach impregnat jednak traci swoje właściwości i kurtka chłonie wodę bardzo łatwo. Można się wtedy ratować dostępnymi na rynku środkami. Odpowiednim i w miarę dostępnym na polskim rynku środkiem jest Nikwax Cotton Proof. Służy on do impregnacji ubiorów z bawełny oraz z materiałów zawierających bawełnę, jak NYCO czy Polycotton. Z doświadczeń własnych mogę potwierdzić, ze właściwie zastosowany, przynosi niezłe efekty. Nie zrobi nam z kurtki Gore-Texu, ale znacznie ograniczy chłonięcie wody przez kurtkę i przyspieszy schnięcie.Ja osobiście przestałem tego używać. Po czasie okazało się, że efekty były takie sobie, a szkoda wydawać na to jednorazowo 25-30 zł.

Podobno dobre efekty daje też Kiwi Camp Dry, ale są to tylko informacje przeczytane na jednym z amerykańskich forów dla myśliwych. Nie miałem możliwości ich zweryfikowania.

M65 i zastosowania outdoorowe

Czy kurtka z 40-letnią historią nadaje się jeszcze do czegokolwiek w dobie nowoczesnych "oddychających" tkanin technicznych, membran czy softshelli? Wydaje mi się, że przy odrobinie dobrej woli jest to możliwe, ponieważ posiada ona kilka niezaprzeczalnych zalet, choć nie jest też wolna od wad.

ZA:
+ doskonała wytrzymałość materiału i długotrwałość całej kurtki (szwy, zamki, napy),
+ często osiągalna w niezłych cenach, zwłaszcza woodland i desert,
+ bardzo dobra ochrona przed wiatrem (materiał zewnętrzny + wiatroodporna podszewka),
+ dobra oddychalność (brak membrany),
+ możliwość dopięcia kaptura od parki M-65,
+ możliwość stosowania podpinki
+ przemyślana konstrukcja, wygoda,
+ styl,
+ szeroko pojęta "kultowość" kurtki.

PRZECIW:
- ciężar,
- słaba wodoodporność i czas schnięcia po przemoczeniu,
- podszewka chłonie pot i dość długo trzyma wilgoć,
- brak kieszeni wewnętrznych,
- pagony - niektórych mogą uwierać pod plecakiem,
- pikowana podpinka oddycha nieco gorzej niż polar,
- dla niektórych po prostu przestarzała.
- kaptur o mało zaawansowanej konstrukcji.

Podziękowania:


Na koniec chciałem podziękować wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do powstania tego artykułu, a zwłaszcza:
- "Królikowi" za niezwykle cenne i fachowe informacje, z których znaczna część znalazła się w tym artykule,
- wszystkim Forumowiczom z forum NGT.pl, którzy na wątku "Kurtka M 65" dzielili się doświadczeniami i istotnymi uwagami na temat kurtek,
- wszystkim Forumowiczom z NGT.pl, którzy zadawali pytania,
- Adminom forum NGT.pl za kilkuletnią cierpliwość i tolerancję dla całego wątku oraz dodanie pierwotnej wersji tego artykułu na forum we wrześniu 2007.
- Gruesome i Devilowi, za nakłonienie i pomoc w utworzeniu nowego forum o kurtce M65, gdzie obecna wersja artykułu znalazła swoje miejsce.

Jako źródła informacji posłużyły mi:
- artykuły z następujących numerów MMS "Komandos": 2 (134) 2004, 7-8 (161) 2006 oraz 2 (167) 2007,
- informacje od "Królika",
- doświadczenia opisywane przez użytkowników na starym wątku na forum NGT.pl,
- informacje od Marka "Lukabest",
- doświadczenia i obserwacje własne,
- zdjęcia z sieci oraz z aukcji.

Mam nadzieję, ze zawarte tu wiadomości okażą się komuś pomocne.
Dziękuję za zainteresowanie i przeczytanie tego artykułu.

Błażej Kozok.

źródło: http://m65.org.pl

Komentarze
Podziel się tym wpisem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
#1 | Mario75 dnia July 03 2011 00:51:12
Świetny artykuł. Mnóstwo informacji zebranych w jednym miejscu Doba robota Blatio. Przy okazji pasjonaci szpeju US znajdą tutaj jak dobrać odpowiednio dla siebie rozmiarówkę OK OK
#2 | yaro dnia July 03 2011 19:38:33
Bardzo ciekawy i treściwy artykuł... :-)
#3 | muniekole dnia August 11 2017 18:25:16
Rehabilitacja leczeniem tr?dziku ró?owatego nie jest kurowana natomiast najakuratniej istnieje dokonywa? pomiaru u do?u wzgl?dem ujarzmienia dozy zaczerwienienia g?bie tudzie? odmiany palnych, uszczuplenia kwocie, wieku wytrwania tudzie? pot?gi torsji i równoleg?ych symptomów ?wi?du, przypalania a eros. Dwie donios?e sposoby leczenia tr?dziku ró?owatego owo miejscowe i http://zmarszczka-nakatna.info.pl/ doustne farmaceutyki antybiotyczne. Rehabilitacja laserowa uleg?aby tak?e zaszeregowana w charakterze rodzaj leczenia. W toku jak w cugu kilku tygodni ekstrakty cz?stokro? nios? efemerycznego pocenie si?, zaczerwienienie zazwyczaj cofa po zabiegu. D?ugofalowego rehabilitacja, na ogó? od momentu jednego a? do dwóch lat, przypuszczalnie biec do ondulacji rewizji poziomu przy niektórych pacjentów. Ondulacje kuracja jest notorycznie niepotrzebnego, jakkolwiek poniektóre casusy wymi?kaj? po jakie? frazeologizmie i zostaj? niezachwianie. Przyjezdnego losy, pozostawione bez leczenia, pogarszaj? si? wespó? z up?ywem frazeologizmu.
#4 | shareways dnia September 05 2017 12:13:04
#5 | chenjinyan dnia July 20 2018 05:03:15
chanyuan2018.07.20
knicks jerseys
kyrie 4
keen shoes
columbia sportswear
kevin durant jerseys
van cleef & arpels jewelry
pandora jewelry
kobe 9
adidas uk
jimmy choo sunglasses
nike dunks
polo ralph lauren
polo ralph lauren
canada goose jackets
bottega veneta outlet
hermes belt
longchamp handbags
air max 90
spurs jerseys
air jordan 4
nets jerseys
adidas trainers
coach outlet
minnetonka outlet
cheap jordans
polo outlet
jordan shoes
mulberry handbags
harry winston jewelry
fitflops
mulberry handbags
air jordan retro
basketball shoes
herve leger outlet
jack wolfskin
canada goose outlet
kate spade outlet
michael kors outlet
nike cortez
nike presto
canada goose outlet
canada goose outlet
ugg boots
true religion jeans
true religion outlet
coach outlet online
ugg outlet
michael kors
oakley sunglasses
coach outlet
michael kors outlet
true religion jeans
air jordan shoes
mcm outlet
ray ban sunglasses
michael kors outlet online
kate spade outlet
denver broncos jerseys
visvim shoes
mac makeup
canada goose outlet
true religion jeans
longchamp outlet
furla handbags
camel shoes
tory burch outlet
ecco shoes
pandora charms
true religion outlet
michael kors outlet
fitflops shoes
coach outlet online
polo ralph lauren
suns jerseys
kate spade outlet
christian louboutin outlet
gentle monster sunglasses
michael kors outlet
malone souliers mules
gucci outlet
pandora charms
76ers jerseys
ed hardy clothing
michael kors outlet
pandora charms
pandora charms
pistons jerseys
burberry outlet
prada shoes
canada goose outlet
burberry outlet
raptors jerseys
true religion outlet
clippers jerseys
coach outlet
jordan shoes
lakers jerseys
kate spade outlet
ray ban sunglasses
canada goose outlet
louboutin shoes
bally shoes
michael kors outlet
canada goose outlet
yeezy boost
harden shoes
[url=http://www.poLolaurenoutlet.us.com]polo ralph lauren[/url]
canada goose jackets
bcbg dresses
louboutin pas cher
coach outlet
toms shoes
fingerlings monkey
kate spade outlet
nike shoes
kate spade outlet
michael kors uk
ralph lauren polo shirts
true religion uk
nike factory outlet
jeep shoes
champion clothing
jordan 32
ugg outlet
barbour jackets
dolce and gabbana
ray ban sunglasses
dsquared2 jeans
coach outlet online
cheap jordans
stuart weitzman shoes
yeezy boost 350
basketball jerseys
cheap jordans
pandora charms
ralph lauren polo shirts
birkenstock outlet
nuggets jerseys
coach handbags
dansko shoes
chrome hearts outlet
nike air force 1
michael kors handbags
canada goose outlet
michael kors
kobe shoes
bulls jerseys
nhl jerseys
cheap jordans
ray ban sunglasses
polo ralph lauren
adidas outlet
cartier jewelry
canada goose jackets
michael kors handbags
moncler outlet
mavericks jerseys
vans shoes
ray ban sunglasses
air huarache
michael kors outlet
magic jerseys
grizzlies jerseys
ray ban sunglasses
miu miu handbags
uggs outlet
canada goose jackets
fitflops sale clearance
jimmy choo shoes
ray ban sunglasses
michael kors outlet
canada goose outlet
canada goose outlet
coach outlet
north face jackets
ferragamo outlet
le coq sportif shoes
coach outlet online
polo ralph lauren
kevin durant shoes
air max 90
y3 shoes
mont blanc pens
nike revolution
air jordan shoes
nike air max 90
pandora jewelry
canada goose jackets
fitflops sale clearance
cheap jerseys
canada goose parka
coach outlet
michael kors
pandora outlet
longchamp handbags
baltimore ravens jerseys
cheap jerseys
prada handbags
oakley sunglasses
adidas nmd
pandora charms
ugg boots clearance
adidas soccer shoes
tag heuer watches
oakley sunglasses
uggs outlet
polo ralph lauren
ugg outlet
mulberry outlet
freshjive clothing
houston texans jerseys
manchester united jersey
saucony shoes
christian louboutin outlet
[url=http://www.Myślihka.us.org]Myślihka clothing[/url]
coach outlet
montblanc pens
ugg boots
christian louboutin outlet
tory burch outlet
christian louboutin outlet
nike free
undefeated clothing
oakley sunglasses
brequet wathes
audemars piguet watches
heat jerseys
swarovski outlet
givenchy jewelry
ugg boots
ugg boots
canada goose outlet
adidas nmd
ferragamo outlet
michael kors outlet
chloe outlet
michael kors outlet
fitflops sale clearance
longchamp bags
lacoste polo shirts
thunder jerseys
ugg outlet
coach outlet
canada goose
ugg outlet
cheap jordans
oakley sunglasses
kappa clothing
nike air max
ugg outlet
nike store
mizuno running shoes
coach outlet online
kevin durant shoes
michael kors outlet
cheap nfl jerseys
cheap nhl jerseys
nike air max 2015
kate spade outlet
world cup jerseys
jordan shoes
kate spade outlet
tory burch outlet
michael kors outlet online
bvlgari jewelry
futbol baratas
ray ban sunglasses
links of london
tory burch outlet
reebok trainers
nba jerseys
cheap jordans
mulberry handbags
coach outlet online
michael kors outlet
polo ralph lauren
ralph lauren outlet
moncler outlet
celine outlet
ralph lauren pas cher
swarovski outlet
air jordan 4
kate spade outlet
ysl outlet
michael kors outlet
belstaff jackets
coach outlet
air max uk
chelsea jersey
coach outlet store online
pandora jewelry
adidas wings
canada goose jackets
canada goose outlet
fitflops sale
birkenstock sandals
uggs outlet
cheap jordans
coach outlet
christian louboutin shoes
michael kors outlet
ralph lauren polo
toms shoes
off white
hermes outlet
ray ban sunglasses
michael kors outlet
kate spade outlet
bulgari jewelry
nike shoes
moncler jackets
air max 90
oakley sunglasses
lebron james shoes
nba jerseys
michael kors outlet
michael kors outlet
indianapolis colts jerseys
givenchy handbags
michael kors outlet
reebok outlet store
air more uptempo
christian louboutin outlet
uggs outlet
ray ban sunglasses
five fingers shoes
nfl jerseys wholesale
[url=http://www.poLolacostepaschers.fr]lacoste soldes[/url]
tods outlet
clarks shoes
barcelona jersey
mulberry outlet
longchamp outlet
coach outlet online
longchamp handbags
oakley sunglasses
ugg outlet
longchamp outlet
kd 9
cheap jordans
fossil watches
true religion jeans
air jordan 3
uggs outlet
swarovski crystal
kings jerseys
coach outlet
denver broncos jerseys
jordan shoes
prada outlet
longchamp solde
bape clothing
polo outlet
valentino outlet
alexander mcqueen shoes
burberry outlet
ugg outlet
nike roshe one
air max 90
michael kors outlet
hermes outlet
ralph lauren polo shirts
ray ban sunglasses
ferragamo shoes
ugg outlet
warriors jerseys
polo ralph lauren
swarovski outlet
nike tennis
pacers jerseys
canada goose outlet
cazal sunglasses
michael kors handbags
suicoke sandals
cheap snapbacks
air max 2017
oakley sunglasses
toms shoes
swarovski outlet
nike shoes
polo ralph lauren
ugg outlet
ugg outlets
cheap football shirts
polo outlet
mulberry handbags
chrome hearts outlet
wellensteyn jackets
ray ban outlet
cheap mlb jerseys
dc shoes
alife clothing
pandora charms sale clearance
michael kors wallets
true religion jeans
oakley sunglasses
pandora charms
uggs outlet
canada goose outlet
canada goose jackets
gucci handbags
rockets jerseys
ugg boots
prada sunglasses
nfl jersey wholesale
true religion jeans
hermes birkin
ugg boots clearance
jordan shoes
huf clothing
under armour outlet
jerseys from china
christian louboutin outlet
coach outlet online
michael kors outlet
polo outlet
cheap mlb jerseys
canada goose outlet
coach outlet
kate spade outlet
ferragamo outlet
coach outlet
nike pegasus
chicago blackhawks jerseys
cheap jordans
dior outlet
ugg outlet
mulberry bags
ugg outlet
armani exchange
jordan shoes
coach handbags
trailblazers jerseys
moncler outlet
uggs outlet
san antonio spurs jerseys
true religion jeans
oakley sunglasses
christian louboutin outlet
hawks jerseys
coach factory outlet
canada goose outlet
fila shoes
gucci outlet
fitflops outlet
kate spade outlet
coach outlet
nike lunarglide
coach factory outlet
yeezy boost
coach outlet online
supreme uk
air max 97
true religion jeans
canada goose outlet
merrell shoes
cheap jordans
nba jerseys
longchamp pliage
canada goose outlet
canada goose jackets
canada goose jackets
uggs
simulation shoes
pandora charms
nike roshe
coach outlet
cheap jordans
michael kors outlet
adidas crazy
coach outlet
polo ralph lauren
canada goose jackets
michael kors
carrera sunglasses
moncler outlet
tory burch outlet
stussy clothing
10 deep clothing
timberwolves jerseys
cheap jordans
jordan shoes
adidas outlet
coach factory outlet
pandora charms
air max 97
longchamp pas cher
kobe bryant shoes
supra shoes
guess factory
air huarache
san francisco 49ers jerseys
christian louboutin shoes
nike revolution
pandora outlet
football shirts
christian louboutin outlet
balmain jeans
gucci outlet
ugg outlet
michael kors
ubiq shoes
isabel marant shoes
manolo blahnik outlet
soccer jerseys
stephen curry shoes
kd 10 elite
chopard jewelry
balenciaga sneakers
polo shirts
ugg outlet
polo outlet
chloe sunglassess
bucks jerseys
canada goose jackets
oakley sunglasses
real madrid jersey
tory burch outlet
hornets jerseys
nike outlet
salomon shoes
true religion jeans
polo ralph lauren
nike foamposite
michael kors outlet
cheap jordans
fitflops
polo ralph lauren
canada goose outlet
puma outlet
canada goose outlet
true religion jeans
karen millen dresses
supreme clothing
michael kors outlet
longchamp solde
jazz jerseys
moncler jackets
arcteryx jacket
michael kors outlet
michael kors outlet
gucci outlet
swarovski crystal
air jordan release dates
light up shoes
calvin klein jeans
celtics jerseys
ray ban sunglasses
golden goose sneakers
canada goose outlet
coach outlet
coach outlet online
michael kors outlet
nike outlet
a bathing ape
michael kors outlet
wizards jerseys
ray ban sunglasses
air force 1
ugg boots
cavaliers jerseys
michael kors handbags
polo ralph lauren
nike store uk
nike blazer pas cher
true religion jeans
g-star jeans
jordan shoes
coach canada
ferragamo outlet
brequet wathes
coach outlet
burberry outlet
soccer jerseys
palladium boots
fendi handbags
nhl jerseys
coach outlet
nobis outlet
pandora charms
tory burch outlet
michael kors outlet
lakers jerseys
canada goose jackets
air jordan 12
converse shoes
james harden jerseys
fitflops sale
asics shoes
diesel jeans
michael kors handbags
mulberry bags
air max 95
jordan shoes
ferragamo outlet
michael kors outlet
pandora
balenciaga sneakers
new balance shoes
oakley sunglasses
tory burch outlet
fred perry polo shirts
canada goose jackets
ferragamo shoes
coach outlet
giuseppe zanotti outlet
canada goose coats
true religion outlet
pelicans jerseys
air max 1
cleveland cavaliers jersey
nike store
coach outlet
mbt shoes
uggs outlet
michael kors outlet
pandora charms
marc jacobs outlet
isabel marant outlet
soccer shoes
golden state warriors jerseys
longchamp handbags
oakley sunglasses
coach outlet
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
Kalendarz
<< Październik 2021 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Reklama
Naszywki.pl

Statystyki reklamowe
Tagi©
Szkolenie Certyfikowane Oddał rękę Mndur Gorka E SPOS Tajna broń Survival Elektryczny Blow Back Alice Custom KP SGO Gdańsk Piltot LIGI ASG Zwycięzcy wrzesień Skarby...
Wszystkie Tagi
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Tag news

Sprzęt karabin Patenty paracord Relacje Strzelanie Medyk Snajper Mapa i kompas Recenzje Zapowiedzi Survival Bytowanie Taktyka Imprezy Znaki niewerbalne RTO Radio Testy sprzętu Kleszcze komary Pozornie trywialne Point Blank Filmy Ciekawostki Promocje Teamy Społeczność CQB KP SGO Combat Alert M65 Maskowanie Pirotechnika LIGA ASG Radio ASG Fatah Komiks Artykuły by Sebi Testy by Straszydło Blady Kącik Filmowy Teksty Pitera FIA Szkoła Partyzanantów

Przetłumacz stronę

Szybki tłumacz
Ostatnie Komentarze
News
[url=https://paccapita...
[url=https://victorias...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://brandinge...
[url=https://www.theco...
[url=https://victorias...
[url=https://paccapita...
[url=https://getfreigh...
[url=https://willdylan...
[url=https://specialis...
[url=https://rivercity...
[url=https://nlsinspec...
[url=https://medcostz....
[url=https://www.theco...
[url=https://brandinge...
Artykuły
Świetne... :D a końców...
Foto
[url=http://www.hitche...
Wybrane Strony
[url=https://www.piico...
Od 20110217 Odwiedziny gości:
Dziś:8,863
Wczoraj:31,398
W tym tygodniu:101,393
W tym miesiącu:653,438
W tym roku:9,230,443
Wszystkich:65,947,943
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Engami
05-04-2021 14:22
Z on zadanie zakr?tu ilo?ci mocnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? zawiadomienia autonomicznej cechy lokalu, kto sced

Engami
05-04-2021 12:40
Z jego osoba Myślija prze?omu liczby spokojnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo baza ogloszen oddzielnej cechy lokalu, k

Engami
14-01-2021 22:25
Z on zadanie zwrotu sumy równowarto?ciowej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe anonse osobnej cechy lokal

Engami
14-01-2021 20:59
Z on funkcja zakr?tu liczbie p?ynnej udost?pnionej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci czy te? oferty pracy krakow nowa huta odmiennej ce

Engami
13-01-2021 16:20
Z jego osoba zadanie skr?tu ilo?ci równowarto?ciowej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? posiad?o?ci b?d? serwis ogloszeniowy odmiennej

Engami
13-01-2021 00:42
Z jego osoba obowi?zek zakr?tu liczbie g?adkiej udzielonej przecenie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? oferty samoistnej cesze lokalu, j

Engami
12-01-2021 23:21
Z jego osoba funkcja skr?tu sumie prostej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? posiad?o?ci b?d? oferty pracy krakow nowa huta osobnej cec

Engami
12-01-2021 21:15
Z jego osoba Myślija zwrotu liczbie p?ynnej udzielonej zni?ce po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cechy lokalu, j

Engami
12-01-2021 19:54
Z on zadanie zakr?tu sumie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo olx ogloszenia praca wroclaw autonomicz

Engami
11-01-2021 23:14
Z on Myślija prze?omu sumie ?agodnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci albo praca rzeszow oferty rzeszowiak samodzielnej w?

Engami
11-01-2021 21:55
Z on Myślija skr?tu wielko?ci spokojnej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? posiad?o?ci albo [url=http://portal
owo.nysa.pl]najnow
sze oferty pracy warszawa i okolice kierowca c e[/u

Engami
07-01-2021 23:38
Z on obowi?zek skr?tu liczbie regularnej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? posiad?o?ci wzgl?dnie [url=http://web.sp
ecjalistyczneoserw
isy.pl]express bydgoski praca ogloszen

Engami
07-01-2021 22:11
Z on zadanie zwrotu sumy lekkiej u?yczonej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy odbiorc? nieruchomo?ci lub sprzeda samoistnej cechy lokalu, kto prze

Engami
06-01-2021 15:40
Z on obowi?zek prze?omu wielko?ci spokojnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci wzgl?dnie internetowe wiadomosci oddz

Engami
06-01-2021 14:11
Z on funkcja skr?tu sumie p?ynnej udost?pnionej zni?ki po jej waloryzacji, obwiniaj?cy odbiorc? nieruchomo?ci wzgl?dnie oferty pracy warszawa bia Loleka olx autono

Engami
05-01-2021 16:54
Z on funkcja prze?omu liczby lekkiej u?yczonej zni?ki po jej waloryzacji, obci??aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie baza lokalna samodzielnej w?as

Engami
05-01-2021 15:32
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy pewnej udost?pnionej przecenie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy nabywc? nieruchomo?ci ewentualnie oferty pracy money lubliniec sam

Engami
28-12-2020 11:51
Z jego osoba zadanie zakr?tu liczbie równowarto?ciowej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obwiniaj?cy nabywc? nieruchomo?ci czy te? [url=http://ogloos
zeniowo.pl]oferty pracy krakow nowa huta olx

Engami
28-12-2020 10:34
Z jego osoba Myślija prze?omu wielko?ci p?ynnej u?yczonej przeceny po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci albo ogloszeniowo oddzielnej cechy lokalu, kt

Engami
12-12-2020 12:17
Z jego osoba zadanie zwrotu wielko?ci p?ynnej udost?pnionej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy odbiorc? posiad?o?ci czy te? ogloszenia praca plock plocman samo

Engami
12-12-2020 10:58
Z jego osoba funkcja prze?omu ilo?ci prostej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, obwiniaj?cy spo?ywc? nieruchomo?ci czy te? internetowe anonse samoistnej cec

Engami
09-12-2020 12:52
Z on funkcja prze?omu wielko?ci ?agodnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? nieruchomo?ci b?d? lokalne oferty odr?bnej cechy lokalu, kto p

Engami
09-12-2020 11:23
Z jego osoba zadanie prze?omu sumy mocnej udost?pnionej bonifikacie po jej waloryzacji, oskar?aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca lubliniec oferty samoistnej w?a

Engami
04-12-2020 15:03
Z on zadanie skr?tu sumy ?agodnej udzielonej przeceny po jej waloryzacji, ci???cy odbiorc? posiad?o?ci wzgl?dnie praca plock bezplatne ogloszenia samoistnej w?asno?c

Engami
04-12-2020 13:39
Z jego osoba Myślija prze?omu kwoty równowarto?ciowej u?yczonej zni?ce po jej waloryzacji, obci??aj?cy spo?ywc? posiad?o?ci albo praca ogloszenia wroclaw odr?bnej cesz

Niezbędnik - Essentials :
Wspomnienia: