slagg

Teraz jest poniedziałek, 20 stycznia 2020, 14:35

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  Strona 1 z 1
 [ Posty: 1 ] 

Struktura organizacyjna Rangers /autor Mario75


Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 6 marca 2010, 18:56 
Offline
Nadszyszkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 22:39
Posty: 2135
Lokalizacja: Rowy
Struktura organizacyjna:

1. Zespoły ogniowe (fireteam) i załogi (crew)
1. Zespół ogniowy to jeden z najmniejszych elementów taktycznych, składający się z 4 żołnierzy. Większość drużyn składa się z dwóch zespołów ogniowych. Najczęściej dowódcą zespołu ogniowego jest kapral lub sierżant uzbrojony w karabin M16 lub karabinek M4, drugą osobą jest strzelec uzbrojony w taką samą broń. Zespół ogniowy uzupełnia grenadier uzbrojony w M16/M203 lub M4/M203 oraz operator KM uzbrojony w karabin maszynowy M249.
2. Załoga KM to element taktyczny składający się z 3 osób - strzelca KM, asystenta strzelca i amunicyjnego. Zadaniem załogi KM jest wspieranie drużyn strzeleckich celnym i szybkim ogniem. Strzelec KM może być wyposażony w karabin maszynowy M60 lub M240. Pozostali dwaj żołnierze używają karabinu M16 lub karabinka M4.
3. Załoga broni ciężkiej składa się zwykle z 3 osób. Ich wyposażenie i przeznaczenie zależne jest od rodzaju przydzielonej broni, którą może być rusznica bezodrzutowa, granatnik przeciwpancerny lub moździerz 60 mm. Najczęściej jednak wszyscy członkowie załogi posiadają karabin M16 lub karabinek M4.
2. Drużyny (squad) i sekcje (section).
1. Drużyna strzelecka (zwykła) - składa się z 9 osób, jest dowodzona przez sierżanta sztabowego lub podoficera wyższego stopniem uzbrojonego w karabin M16 lub karabinek M4. W skład drużyny wchodzą dwa czteroosobowe zespoły ogniowe.
2. Drużyna KM (wsparcia ogniowego) - składa się z 10 osób, jest dowodzona przez sierżanta sztabowego lub podoficera starszego stopniem uzbrojonego w karabin M16 lub karabinek M4. W skład drużyny KM wchodzą 3 załogi KM.
3. Sekcja broni ciężkiej - składa się zwykle z zwykle z 6 lub 10 osób przydzielonych do dwóch załóg broni ciężkiej lub trzech załóg dowodzonych przez sierżanta sztabowego.
4. Drużyna snajperska - składa się z dwóch osób - snajpera i obserwatora. Snajper wyposażony jest w dowolny karabin wyborowy (zwykle M21). Obserwator najczęściej używa karabinu M16.
5. Sekcja/drużyna dowodzenia - jej liczebność jest zależna od rodzaju pododdziału, w którym występuje. Zawsze jej dowódcą jest oficer, a w jej skład wchodzi również sierżant i radiotelegrafista.
3. Plutony (platoon)
1. Pluton strzelców (zwykły) - składa się z sekcji dowodzenia, 3 drużyn strzeleckich i jednej drużyny KM. Plutonem zwykłym dowodzi oficer lub pierwszy sierżant, jeśli żaden z oficerów nie jest w stanie objąć tego stanowiska. Plutony zwykłe prowadzą regularną walkę z nieprzyjacielem.
2. Pluton broni ciężkiej (wsparcia ogniowego) - składa się sekcji dowodzenia najczęściej dwóch sekcji broni ciężkiej - moździerzy i przeciwpancernej. Plutonem broni ciężkiej dowodzi oficer. Zadaniem plutonu wsparcia jest osłanianie plutonów strzeleckich i niszczenie największego zagrożenia w postaci wrogich stanowisk ogniowych, pojazdów itp.
4. Kompania (company) składa się z drużyny dowodzenia, 3 plutonów strzelców i jednego plutonu wsparcia.

Struktura 75th Ranger Regiment

75th Ranger Regiment, jako elitarna jednostka należąca do USSOCOM (United States Special Operations Command), ma nieco inną organizację niż pozostałe jednostki US Army. Zarówno ze względu na specjalny charakter jednostki, jak i wykonywane przez nią misje. Warto zaznaczyć też, że Regiment nie posiada integralnego wsparcia lotniczego, artyleryjskiego, ani ciężkich pojazdów. Z tego powodu najczęściej polega na innych jednostkach (m.in. 160th SOAR (A) "Night Stalkers"). Jest to z jednej strony ograniczenie, jednak pozytywnym aspektem tego rozwiązania jest to, że Regiment nie musi transportować własnego sprzętu ciężkiego. W ten sposób wykorzystując samoloty z dowolnej jednostki USAF Regiment może błyskawicznie zareagować w dowolnym miejscu na Ziemi.

Sam Regiment składa się z trzech batalionów bojowych oraz utworzonego 17 lipca 2006 batalionu specjalnego (RSTB - Regimental Special Troops Battalion) zajmującego się głównie zapleczem technicznym, rekonesansem, komunikacją i wywiadem. Wbrew nazwie, bataliony Rangersów od 4 do 6 nie należą do Regimentu, tylko do Ranger Training Brigade. Ponadto Regiment posiada swój sztab i kompanię sztabową (HHC - Headquarters and Headquarters Company). Przed utworzeniem RSTB etat Regimentu liczył 1853 żołnierzy (156 oficerów, 13 chorążych i 1684 podoficerów oraz szeregowych).

Sztab Regimentu składa się z dowódcy w randze pułkownika (Colonel) oraz oficerów i podoficerów w pięciu sekcjach: personelu (S1), wywiadu (S2), operacji i treningu (S3), zaopatrzenia (S4) i spraw cywilnych (S5). Natomiast kompania sztabowa składa się: ze sztabu tejże kompanii, oddziału koordynacji wsparcia ogniowego, plutonu komunikacyjnego, plutonu zwiadowczego i drużyny medycznej. HHC posiada 6 pół-ciężarówek HMMWV oraz 4 lekkie ciężarówki (3/4 ton truck).

Bataliony Rangersów stacjonują na dwóch wybrzeżach Stanów Zjednoczonych. Pierwszy batalion stacjonuje w Hunter Army Airfield w stanie Georgia, drugi - w Fort Lewis w stanie Washington, a trzeci - w Fort Benning w stanie Georgia. Każdy z nich posiada własny HHC oraz trzy kompanie strzelców. Batalionowe HHC ma skład podobny do regimentalnego, chociaż poszczególne sekcje wykonują zadania na niższym szczeblu przez co ich liczebność jest inna. Dowódcą batalionu jest major lub podpułkownik (Lieutenant Colonel).

Kompania strzelecka Rangersów jest podstawową jednostką operacyjną 75th Ranger Regiment. Liczy ona 152 żołnierzy (6 oficerów oraz 146 podoficerów i szeregowych) i składa się z: sekcji dowodzenia, trzech plutonów strzeleckich i jednego plutonu wsparcia.

Sekcja dowodzenia kompanii strzeleckiej składa się z: dowódcy (CO) w randze kapitana (Captain), zastępcy (XO) w randze porucznika (1st Lieutenant), pierwszego sierżanta, sierżanta zaopatrzeniowego, szefa komunikacji taktycznej, dwóch radiooperatorów, kwatermistrza i podoficera odpowiedzialnego za ochronę przed skażeniami. Dodatkowo sekcja dowodzenia posiada dwuosobową drużynę snajperską.

Pluton strzelecki składa się z sekcji dowodzenia, trzech drużyn strzelców i zespołu karabinów maszynowych. Sekcja dowodzenia składa się z: dowódcy w randze podporucznika lub porucznika (2nd/1st Lieutenant), sierżanta i radioperatora. Plutony strzelców są podstawowymi jednostkami w działaniach taktycznych (na niskim szczeblu) - ich zadania sięgają od patrolu, aż do utrzymania konkretnej pozycji.

Drużyna strzelecka składa się z dziewięciu osób. Na jej czele zwykle stoi sierżant sztabowy (Staff Sergeant). Wewnątrz drużyny można wyróżnić dwie grupy ogniowe (fireteam) składające się z dowódcy (Sergeant), strzelca, strzelca karabinu automatycznego i grenadiera. Wszyscy dowódcy i strzelcy uzbrojeni są w karabin M16 (zwykle w wersji A2) lub karabinek M4 (zwykle A1 z zestawem SOPMOD), grenadier wyposażony jest w tę samą broń, jednak z granatnikiem M203. Strzelec karabinu automatycznego wyposażony jest w M249 (warto zwrócić uwagę na to, że nie jest to typowy karabin maszynowy z 2-3 osobową obsługą, lecz używa go tylko jedna osoba). Z powodu używania wielu różnego rodzaju broni powyższe dane są uogólnione nie podając wyszczególnienia wszystkich rodzajów oraz konwersji stosowanych środków.

Zespół karabinów maszynowych składa się z dziesięciu osób: dowódcy (Staff Sergeant) oraz trzech załóg składających się ze strzelca, asystenta i amunicyjnego. Obecnie zespoły KM wyposażone są w średni karabin maszynowy M240B kal. 7,62 mm obsługiwany przez strzelca; pozostałe dwie osoby wyposażone są w karabiny M16 lub karabinki M4. Dawniej strzelec zespołu KM wyposażony był w karabin maszynowy M60 kal. 7,62 mm. Zespół KM najczęściej wspiera atakujące drużyny strzeleckie lub zajmuje pozycje obronne.

Pluton wsparcia składa się z: sekcji dowodzenia (identycznej jak w plutonie strzeleckim), sekcji moździerzy i sekcji przeciwpancernej. Sekcja moździerzy składa się z dwóch 3-osobowych zespołów uzbrojonych w lekki moździerz M224 kal. 60 mm. Sekcja przeciwpancerna składa się z dowódcy sekcji (Staff Sergeant) oraz trzech 3-osobowych zespołów wyposażonych w rusznicę przeciwpancerną Carl-Gustav M3 (znany pod nazwą RAAWS - Ranger Anti-Armor Weapon System) lub wyrzutnię pocisków kierowanych (obecnie Javelin, dawniej Dragon).

Poniżej znajduje się dokładna struktura Regimentu obowiązująca od roku 1987 do końca lat 90-tych (najnowsza struktura jest utajniona) z nazwami w języku angielskim:

* 75th Ranger Regiment -
o Regimental Headquarters and Headquarters Company (HHC) +
+ Headquarters +
# Commander and Staff
# Personnel Section (S1)
# Intelligence Section (S2)
# Operations and Training Section (S3)
# Supply Section (S4)
# Civil Affairs Section (S5)
+ Headquarters Company +
# Company Headquarters
# Fire Support Element
# Communications Platoon +
* Platoon Headquarters
* Base Operations Section
* Forward Operations Section
* Cryptographic Maintenance Section
# Reconnaissance Platoon +
* Platoon Headquarters
* Recon Team [3]
# Medical Treatment Team
o Ranger Battalion [3] +
+ Battalion Headquarters and Headquarters Company (HHC) +
# Headquarters
# Headquarters Company +
* Company Headquarters
* Battalion Headquarters Section
* Communications Section
* Medical Section
* Support Platoon
* Staff Section
* Fire Support Team Headquarters
* Fire Support Team [3]
+ Ranger Rifle Company [3] +
# Ranger Rifle Company Headquarters +
* Commanding Officer
* Executive Officer
* First Sergeant
* Supply Sergeant
* Tactical Communications Chief
* Radiotelephone Operator [2]
* Armorer
* NBC NCO
* Sniper Team
# Ranger Rifle Platoon [3] +
* Headquarters Section +
o Commanding Officer
o Sergeant First Class
o Radiotelephone Operator
* Rifle Squad [3] +
o Squad Leader
o Fireteam Leader [2]
o Rifleman [2]
o Automatic Rifleman [2]
o Grenadier [2]
* Machine Gun Squad +
o Squad Leader
o Machine Gunner [3]
o Assistant Machine Gunner [3]
o Ammo Bearer [3]
# Ranger Weapons Platoon +
* Headquarters Section +
o Commanding Officer
o Sergeant First Class
o Radiotelephone Operator
* Mortar Section +
o Mortar Squad [2]
* Anti-armor Section +
o Section Sergeant
o 90-mm recoilless rifle or Dragon missile team [3]

Źródła:

* Field Manual 7-8
* Field Manual 7-10
* Field Manual 7-85

https://www.infantry.army.mil/75thrange%20...%20t/RSTB.htm
Uwaga: pierwsze trzy źródła nie uwzględniają utworzenia RSTB, przez co liczebność i skład niektórych oddziałów (głównie kompanii sztabowych) może obiegać od stanu aktualnego.

źródło: http://75thrangers.net Autor: Stefan Bednarski

_________________
Administrator
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  Strona 1 z 1
 [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron