Grupa stylizacji na Telemark Batalion (TMBN) 2010-2012
Jesteśmy grupą studentów, działających w temacie AirSoftu od 2005-7r. Wśród nas są studenci historii oraz bezpieczeństwa wewnętrznego. Operujemy w trzech miastach: Słupsku, Gdyni i Toruniu. Jednym z naszych pierwszych zlotów w nowym umundurowaniu była Ivo Jima 3 w marcu 2011 i Dzień Prewencji w Rowach w sierpniu 2011.
Przedmiotem naszego odwzorowania jest Telemark Batalion (TMBN) z okresu działań w Afganistanie 2010-2012. Dodatkowo bacznie obserwujemy udział TMBN w szkoleniach i operacjach na terenie Europy.
Nasz projekt to unikatowe na skalę kraju przedsięwzięcie, mające na celu rozbudzenie zainteresowania oryginalnym tematem skandynawskich jednostek wojskowych. Wojsko norweskie uchodzi za jedne z najlepiej wyposażonych armii NATO i świata.
Dokładamy wszelkich starań by jak najwierniej odwzorować wyposażenie prawdziwych jednostek. Poszukujemy informacji oraz materiałów, nieustannie wzbogacamy swoją wiedzę. Kompletując ekwipunek, sięgamy do źródeł - kontraktorów armii, rzadko używamy zamienników.
Temat rekonstrukcji oddziałów norweskich jest trudny, zwłaszcza ze względu na wysokie ceny sprzętu w koronach norweskich i problemy z dostępnością. Dodatkowym utrudnieniem jest także fakt, że większość materiałów źródłowych jest wyłącznie w języku norweskim.
Zakres naszej stylizacji to lata 2010-2012, jednak z naciskiem na 14 i 15 zmianę Provincial Reconstruction Team (PRT) w Afganistanie. Materiały źródłowe wykorzystujemy jedynie do stylizacji, gdyż ze względu na nikły dostęp do insygniów, naszywek, flag oraz nawet podstawowego wyposażenia Armii Norweskiej nie mamy prawa nazywać siebie rekonstruktorami, chęci jednak mamy ogromne.
Nasza działalność opiera się na:
- promowaniu AirSoftu oraz tematyki rekonstrukcyjnej na imprezach typu non-profit
- treningach taktycznych z użyciem replik typu AirSoft
- zlotach grup rekonstrukcyjnych (Darłowo, Borne Sulinowo i inne)
- poszerzaniu wiedzy z zakresu historii wojskowości
- poszukiwaniu informacji oraz sprzętu używanego przez jednostki norweskie
- uczestnictwie w szkoleniach paramedycznych oraz nurkowych
- edukacji oraz promowania bezpiecznych postaw w dziedzinie szeroko pojętego strzeleckiego BHP
- strzelaniu z broni ostrej
- podnoszeniu sprawności fizycznej grupy
- survivalu, marszach
Chętnie nawiążemy współpracę z drużynami z całej Polski o podobnych zainteresowaniach. Szczególnie wskazane są grupy zajmujące się reko innych wojsk Skandynawii.
Kontakt:
e-mail:
projektnorweski@wp.plstrona:
http://www.facebook.com/pages/Projekt-N ... 5021291540Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku!